Ситуація на «нафтовому фронті»

Війни на Донбасі, окупації Криму, Придністров’я, Абхазії і Південної Осетії, участь у боях на території Сирії і Лівії керівництву Російської Федерації виявилося недостатнім і вони вирішили трохи повоювати з Саудівською Аравією ще й на “нафтовому фронті”.

Забігаючи наперед потрібно зазначити, що початок нафтового протистояння між Російською Федерацією і Саудівською Аравією, може досить швидко наблизити останніх, у стосунках з Україною, до виконання формули, виголошеної минулого року Президентом України В.Зеленським – «нада просто пірістать стрєлять».

Російська нафта марки Urals продовжує оновлювати антирекорди – ціна на неї опустилася до $10 за барель. А бюджет РФ на цей рік зверстано на прогнозі, що нафта котуватиме $42,4 за барель.

А це означає, що експортна ціна на російську нафту марки Urals стала від’ємною. 30-31 березня витрати на доставку бареля нафти до портів, податки та інші витрати перевищили розрахункову ціну продажу нафти цього сорту в Європі. Якщо така ціна протримається хоча б місяць, експорт Urals, разом з її продажами на внутрішньому ринку, стане відверто збитковим.

Все почалося з того, що 06 березня цього року країни, що брали участь в угоді ОПЕК+, не змогли домовитися про її продовження. Росія не хотіла погоджуватися на додаткове скорочення видобутку, а Саудівська Аравія наполягала на цьому, бо пандемія коронавірусу призвела до падіння попиту на нафту. Після розвалу угоди котирування почали стрімко знижуватися.

Обвал цін розпочався 09 березня. Тоді країни ОПЕК втратили 500 млн доларів за добу через падіння цін на нафту.

Російська державна нафтова компанія “Роснєфть” заявила про збільшення видобутку нафти, незважаючи на обвал цін у світі.

Про намір різко збільшити у квітні видобуток нафти заявила і саудівська державна нафтова компанія Saudi Aramco.

Здешевшання нафти потягнуло за собою обвали фондових ринків у США та у всьому світі.

19 березня нафта марки WTI здешевіла до найнижчого рівня з лютого 2002 року – $20,37 за барель. На мінімумі цей показник спустився до $ 20,06. Цей день став третім найгіршим в історії WTI.

У березні вартість бареля нафти Brent впала на 55%, а за перший квартал 2020 року — на 66%. Травневий контракт Brent 31 березня торгувався на рівні $22,6 за барель, червневий — $26,1.

01 квітня 2020 року закінчився термін дії угоди зі скорочення видобутку нафти, яку країни ОПЕК, Росія і ще кілька нафтодобувних держав уклали наприкінці 2016-го року. Угода діяла з 1 січня 2017 року і понад три роки дозволяла утримувати ціни на рівні приблизно $50 за барель.

01 квітня експортний сорт російської нафти Urals впав у ціні до $13 за барель, що є мінімальним показником з 1999 року і наблизився до показників 1988 року.

01 квітня Саудівська Аравія, як і обіцяла, збільшила видобуток і постачання нафти, незважаючи на падіння попиту і цін, а також заклики американської сторони до учасників «домовитися». За інформацією Bloomberg, у перший день квітня обсяг поставок нафти Saudi Aramco (національна нафтова компанія Саудівської Аравії) перевищив 12 млн барелів. Bloomberg відзначає, що компанія нарощує видобуток нафти. Коли через падіння попиту компанія не може знайти покупців для своєї сировини, то просто заповнює нею танкери.

Питання в тому, як швидко заповняться резервуари. 26 березня Пакистан заборонив імпорт нафти і палива, тому що його сховища вже заповнені. Китай відмовився купувати нафту в РФ. Білорусь купує нафту у свого «союзника» по $4.

За словами засновника PIRA Energy Group Гері Росса,  скільки часу буде потрібно для усунення поточного профіциту, і то, як довго ціни будуть залишатися низькими, більше залежить від траєкторії коронавирусной пандемії.

«Якщо зусилля для контролю над пандемією будуть успішні в найближчі три-чотири місяці, і ми почнемо відновлюватися влітку, тоді ми можемо побачити різке зростання попиту в 2021 році», – сказав Росс.

Тим часом експерт нафтогазового комплексу Михайло Крутіхін заявив в інтерв’ю «Голосу Америки», що падіння цін на нафту може взагалі призвести до безглуздості її видобутку.

«Саудівська Аравія вже приготувала великі партії нафти в танкерах, які збирається відправляти у тому числі в Європу, щоб вибивати звідти російську нафту. І така ситуація триватиме досить довгого. Ми бачимо, що барель Urals в Північно-Західній Європі вже продавався за 13 доларів, і Ер-Ріяду доведеться дуже сильно постаратися, щоб ціна була нижчою. Подивимося, як буде далі розгортатися «нафтова війна». Але 13 доларів – це вже катастрофа для російської нафтової галузі. Якщо ситуація затягнеться, то зникне будь-який сенс видобувати нафту і продавати її», -заявив Михайло Крутіхін.

На завершення можна додати тільки те, що без нафтодоларів гібридні російські війська на Донбасі перетворяться на тих, кім вони є насправді – на звичайнісіньких бандитів. Вміючи лише грабувати і вбивати неозброєних і беззахисних людей, вони скоріше за все, просто почнуть грабувати тих, хто не зможе їм протистояти, і, в першу чергу, на Росії.

– Не рий другому яму, бо сам стоїш до неї ближче, – застерігає народна українська приказка.