США проти Китаю – чи буде війна?

Протистояння між Вашингтоном і Пекіном не просто продовжується, але виходить на новий рівень. США погрожують арештувати китайські активи в Америці.

 

У відповідь китайський уряд розглядає можливість відмови від державних казначейських облігацій США (Китай володіє 20% держоблігацій), щоб завдати шкоди економіці Сполучених Штатів. КНР може використовувати досвід РФ у цьому питанні. Російський Центробанк скоротив обсяг казначейських облігацій Сполучених Штатів з 175 мільярдів доларів у 2011 році до нуля. Ряд експертів вважають, що якщо Пекін оголосить про скидання своїх активів в американських держоблігаціях, це буде означати початок демонтажу всієї світової доларової системи.

 

Повним ходом йде “акредитаційна” війна між двома країнами. У відповідь на візові обмеження, введені владою США для співробітників китайських ЗМІ, Китай призупинив акредитацію співробітників ряду американських медіа. Крім того,Трамп звинуватив Китай в забрудненні навколишнього середовища. У своїй передвиборчій промові він заявив, що Китай (спільно з Росією та Індією) є головним забруднювачем навколишнього середовища, від чого в першу чергу страждають США. Крім того, він підкреслив, що Космічні сили США (офіційно засновані 20 грудня 2019 г.) створені для протидії китайській і російській агресії.

 

Читайте також:

 

Трамп продовжує миротворчу місію: він вперше помирив арабів і євреїв

 

Активізувалися і союзники США. Війська Тайваню збили китайський винищувач СУ-35, який нібито порушив повітряний простір острова. Пілотові вдалося катапультуватися, після чого він був узятий в полон. Безсумнівно це призведе до подальшої ескалації напруженості між КНР і Тайванем. Пекін вже висловився, що буде вводити санкції проти американських чиновників, які відвідують острів. Останнім часом Білий дім значно посилив контакти з «бунтівною провінцією» Китаю. Тайвань – стара головний біль Пекіна. Однак починати повномасштабну війну проти нього китайське керівництво не буде – щоб не спровокувати Америку.

 

Явно не без підказки Вашингтона антикитайську активність проявляє Індія. Остання зміцнює позиції на конфліктній ділянці кордону з Китаєм. Підрозділи індійської армії зайняли позиції на південному березі озера Пангонг на стратегічних висотах Резанг-Ла і Чушул. Ці дії зроблені після досягнутої домовленості про взаємне відведення військ від ділянки кордону, де в серпні відбулися зіткнення індійських і китайських військ. Правда, Індія і КНР домовилися про деескалації конфлікту на кордоні, але де гарантія, що скоро він не спалахне знову?

 

Все ж, незважаючи на активізацію на дипломатичному та економічному фронтах, обидві сторони, на наш погляд, не готові почати війну. Вашингтон, незважаючи на загрозливу риторику, бойових дій не почне. Китай теж не прагне до того, щоб холодна війна перетворилася в гарячу. Найімовірніше, протистояння буде розвиватися наступним чином: США будуть вводити чергові дипломатичні і економічні санкції, а також підштовхувати до активних дій (в ідеалі до війни) проти КНР Тайвань і Індію, можливо Японію, обіцяючи їм широку фінансову та військово-технічну допомогу.

 

Китай буде діяти проти штатів економічними і дипломатичними заходами, а також спробує стримувати Індію за допомогою Росії і Пакистану (якщо Нью-Делі почне війну, то Пакистан виступить на стороні КНР). При будь-якому варіанті розвитку подій, можна прогнозувати подальше погіршення американо-китайських відносин в найближчій перспективі.

 

Нагадаємо:

 

У Чорне море увійшов американський есмінець