США програла Російській Федерації в битві за енергонезалежність країн Центральної та Східної Європи

  У середу, 21 липня 2021 року США і Німеччина оприлюднили угоду по газопроводу «Північний потік – 2», відповідно до якого Берлін зобов’язався відреагувати на будь-які спроби Росії використовувати газогін в якості зброї проти України та інших країн Центральної та Східної Європи, повідомляє Reuters.

 

  Пакт спрямований на пом’якшення тих моментів, які критики вважають стратегічною небезпекою газопроводу вартістю 11 мільярдів доларів, який проходить по дну Балтійського моря і готовий на 98%. Він призначений для транспортування газу з арктичних регіонів РФ до Німеччини.

 

  Офіційні особи США виступили проти будівництва трубопроводу, який забезпечить пряме постачання газу з РФії безпосередньо до Німеччини і обходить інші країни. Але адміністрація президента Джо Байдена воліла відмовитися від спроб знищити його за допомогою санкцій США. Замість цього США уклали договір з Німеччиною, який передбачає можливість накласти витрати на РФ, якщо вона спробує використати газогін для нанесення шкоди Україні або іншим країнам в регіоні.

 

  У спільній заяві, в якому викладаються деталі угоди, говориться, що Вашингтон і Берлін «єдині в своєму прагненні залучити Росію до відповідальності за її агресію і зловмисні дії шляхом введення санкцій та інших інструментів». Якщо Росія спробує «використовувати енергію в якості зброї або здійснити подальші агресивні дії проти України», Німеччина має здійснити кроки самостійно і підштовхнути ЄС до дій, включаючи санкції, «щоб обмежити експортні можливості Росії в Європу в енергетичному секторі», – йдеться в документі.

 

  Але водночас в ньому повністю відсутні подробиці про конкретні дії чи кроки РФії, які можуть спровокувати такий крок. «Ми вирішили не надавати Росії дорожню карту з точки зору того, як вони можуть ухилитися від цього зобов’язання дати відсіч», – сказав репортерам високопоставлений чиновник Держдепартаменту на умовах анонімності. «Ми також, безумовно, будемо прагнути притягти до відповідальності будь-які майбутні уряди Німеччини за взяті на себе зобов’язання», – сказав чиновник.

 

  Канцлер Німеччини Ангела Меркель в телефонній розмові з Володимиром Путіним за кілька годин до опублікування американо-німецької угоди, поінформувала, що «Північний потік – 2» і транзит газу через Україну були серед обговорюваних тем. Трубопровід був каменем спотикання в американо-німецьких відносинах з тих пір, як колишній президент Дональд Трамп заявив, що він може перетворити Німеччину в «заручницю Росії», і схвалив впровадження деяких санкцій.

 

  Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, якого запитали про деталі угоди, про які повідомлялося раніше в середу, сказав, що будь-яка загроза санкцій проти Росії “неприйнятна”, повідомляє агентство “Інтерфакс”.

 

  Відповідно до угоди Німеччина має «використовувати всі доступні важелі впливу» для продовження на 10 років угоди про транзит газу між Росією і Україною, яке є джерелом основних доходів для України, термін дії якого закінчується в 2024 році. Німеччина також внесе не менше 175 мільйонів доларів в новий «Зелений фонд для України» вартістю 1 мільярд доларів, спрямований на підвищення енергетичної незалежності країни.

 

У свою чергу Україна направила в Брюссель і Берлін ноти із закликом до консультацій, заявив в Твіттері міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

 

  Президент України Володимир Зеленський сказав, що з нетерпінням чекає «відвертого і яскравого» обговорення з Байденом питань, пов’язаних з трубопроводом, коли вони зустрінуться у Вашингтоні в наступному місяці.

 

  У Німеччині високопоставлені члени партії зелених, які виступають за екологію, назвали підписану угоду «гіркої невдачею в області захисту клімату», яка принесе користь Путіну.

 

  Представники адміністрації Байдена наполягають на тому, що будівництво трубопроводу було так близько до завершення, коли вони вступили в посаду в січні, що у них не було ніякої можливості перешкодити його завершення.

 

  Ще до того, як воно було оприлюднено, що просочилися деталі угоди викликали критику з боку законодавців США.

 

  Сенатор-демократ Жанна Шахін, член сенатського комітету з міжнародних відносин, заявила, що не впевнена, що угода пом’якшить вплив трубопроводу, який, за її словами, «дає Кремлю можливість поширювати свій згубний вплив на всю Східну Європу… Я скептично ставлюся до того, що цього буде достатньо, коли ключовий гравець за столом – Росія – відмовиться грати за правилами», – сказав Шахін.

 

  Сенатор-республіканець Тед Круз, який утримував кандидатури Байдена в ролі послів через його побоювання з приводу «Північного потоку-2», заявив, що угода, про яку повідомлялося, стане «геополітичною перемогою для Путіна і катастрофою для США та наших союзників».