Що потрібно ветеранському бізнесу – відповідає «полуничний стартапер», багатодітний батько, доброволець Микола Стецьків

Під час «Міжнародного форуму ветеранів і волонтерів» у Києві ми несподівано отримали можливість більше дізнатися про неймовірні історії успіху. Форум було присвячено ноу-хау Міністерства ветеранів – програмам розвитку бізнесу атовців. Тож ми вирушили шукати історії успіху ветеранського бізнесу.Микола Стецьків, боєць полку  «Львів», брав участь у першій панельній дискусії. За його словами, результатами спілкування з владою  він сам не дуже задоволений. Ми встигли перехопити його одразу після емоційного виступу, де ветеран критикував ставлення представників банківської сфери до бізнесменів, і трохи поговорити за кавою.

.


«Вони говорить про цифри, з точки зору банку, звичайно, важлива рентабельність… Але сьогодні щоб отримати, умовно півтора мільйони гривень кредиту, треба мати півтора мільйони гривень прибутку. Тепер питання – навіщо бізнесмену півтора мільйони кредиту, якщо і так вже прибуток чудовий?» – пояснює Стецьків.

.

Читайте також:

«Пелети від Янко»: ветеран з Прикарпаття започаткував бізнес з виробництва біопалива (ВІДЕО)

Сам Микола народився і виріс у панельній багатоповерхівці у Львові. Після Майдану він одразу вирушив на фронт добровольцем. Відбувши 3 ротації, у березні 2015-го наш герой повернувся додому і звернувся по допомогу до Центру зайнятості.


Там запропонували програму підготовки для ведення бізнесу. Пройшовши всі необхідні етапи, Микола отримав від чиновників 28 тисяч гривень і ділянку землі в 10 соток за прискореною програмою для ветеранів.

«28 тисяч?» – недовірливо питаємо ми.

Микола Посміхається: «Можна починати з будь-якої суми… Але почати-то бізнес ми почали, а от тепер треба кошти, аби почати з того бізнесу заробляти»

.

Читайте також:

Перевозимо все – від будівельного сміття до антикварного піаніно: як працює ветеранський бізнес «на колесах»

.

З бетонних джунглів чоловік вирішив повернутися ближче до землі – і почав займатися вирощуванням полуниці. Наразі у нього 11 гектарів, засаджених ягодою, з них 6 гектарів Микола орендує. Звичайно, його історія успіху включала безліч падінь – досить сказати, що з 2 тисяч кущів, які наш герой висадив спочатку, вижило лише 800.

Проте сьогодні його фірма «ФайнаBerry» стабільно розвивається. Підприємство активно працює з біотехнологіями – Микола сам батько 5 дітей, тому хоче, аби всю його продукцію можна було їсти навіть малечі.

.


На Форум чоловік приїхав з цілком конкретними меседжами: «Передусім державі треба прописати чітко, хто такі мікропідприємець, стартап, малий підприємець. Наразі на рівні держави малим підприємцем вважають будь-кого, у кого до 30 мільйонів євро прибутку… А при 30 мільйонах прибутку – яка там допомога від держави потрібна?».

.

 Ця проблема, на думку Миколи, заважає нормально працювати з малими підприємцями і державі, і банкам, адже якщо не зрозуміло хто такий малий підприємець, то як же можна адресно з ним співпрацювати чи допомагати йому?

Також, на думку бізнесмена, держава має надавати ветеранам-бізнесменам послуги аналізу ринку – що потрібно споживачам,  під що є гранти та інвестиції, що необхідно самій державі. І лише насамкінець, говорить Микола, він готовий приймати уже фінансову допомогу.

.

– Не пільги, поворотну фінансову допомогу – кредити. І тут треба забрати пункти застава нерухомого майна. Хай якісь інші умови – два роки діяльності, наприклад, але не застави, які забирають в тебе все у перший же час. Ветеранам треба давати кредити – вони є цілеспрямовані, організовані, відповідальні, – говорить чоловік.

.

Нагадаємо:

«Ветеранський бізнес має стати новим успішним пластом вітчизняного підприємництва», – вважає Сергій Бесараб