Що краще для ветерана – земельна ділянка під забудову чи 100 тисяч гривень?

Вже два міста в Україні пропонують учасникам бойових дій грошову допомогу замість пільгового виділення земельної ділянки під забудову. Журналіст нашого видання розбирався в усіх перевагах та можливих недоліках такої ініціативи місцевої влади.

 

Львів був першим

 

Львівська міська рада рівно 5 років тому затвердила місцеву програму про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, а також членів їх сімей. Саме нею передбачалася можливість виплати з міського бюджету зазначеним категоріям ветеранів матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 100 тисяч гривень замість землі під забудову. У програмі були визначені обов’язкові умови для отримання цієї допомоги: сумарний строк перебування безпосередньо в районі АТО/ООС не менше 45 днів та наявність львівської реєстрації не пізніше дня прийняття програми – 23.04.2015 року. Крім того, ці кошти не виплачували тим, хто вже скористався своїм правом на першочергове отримання земельної ділянки для будівництва житлового будинку.

 

Але минулого року це обмеження було знято і такі ветерани теж отримали право на цю допомогу, щоправда за окремою чергою – на них виділяється лише 10% коштів від загальної суми, що йде на виплату ветеранам. Шанси на отримання матеріальної допомоги з минулого року отримали й ті, хто не були зареєстровані, але працювали у Львові до призову на військову службу та участі в АТО. Дію програми продовжили до 2022 року. А всього на її фінансування з міського бюджету Львова передбачено витратити 600 млн грн – по 100 млн щорічно. Така сума дає можливість кожного року виплачувати матеріальну допомогу тисячі ветеранам. За інформацією львівської мерії на даний час одноразова матеріальна допомога по 100 тис. грн. надана вже 3 171 учаснику АТО/ООС. Гарний приклад того, як місцева влада має турбуватися про учасників бойових дій на Сході України!

 

Черкаси підхопили ініціативу

 

У жовтні минулого року львівський досвід вирішили використати і в Черкасах. Міська рада внесла зміни до діючої програми соціальної підтримки учасників АТО/ООС, членів їх сімей та сімей загиблих ветеранів, згідно з якими вони отримали право на виплату 100 тис. грн замість виділення земельної ділянки під забудову. В рішенні прямо вказано, що «у разі отримання допомоги особи, визначені пунктом 1.4, втрачають право на отримання безоплатно земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку у м.Черкаси».

 

Право на матеріальну допомогу надали лише тим учасникам АТО/ООС, які мали місцеву реєстрація на день ухвалення рішення міської ради (08.10.2019 року) та перебували в районах проведення АТО/ООС не менше 45 днів. Виключення по строках зробили лише для інвалідів внаслідок війни 1-ої групи. Строк дії програми – до кінця 2021 року. На її реалізацію передбачено виділити з міського бюджету 250 млн грн.

Посадовці черкаської мерії пояснюють своє рішення неможливістю забезпечити усіх учасників АТО/ООС, що стоять у черзі, земельними ділянками під забудову. Наразі таких ветеранів у Черкасах понад півтори тисячі, а вільних земель в межах міста майже не залишилось. Черкаси зажаті з одного боку Дніпром, а з іншого – лісовою смугою. Останні 8 ділянок учасникам бойових дій виділили розміром по 5 соток кожна, хоча за нормою Земельного кодексу на потреби забудови в містах можна виділяти до 10 соток.

 

У чому перевага?

 

«Я б залюбки отримав 100 тис грн. замість земельної ділянки, адже знаходжусь у черзі вже 5 років і коли дочекаюсь землі невідомо. Нажаль, у нашому місті такої виплати не передбачено», – відповів на запитання журналіста учасник АТО з міста Кременчука Андрій Ч.

У місті Кременчук, що на Полтавщині, п’ять років тому наклали мораторій на виділення земельних ділянок під забудову приватним особам до повного забезпечення ними учасників бойових дій. Протягом останніх років їм була виділена майже тисяча ділянок, але в черзі залишаються ще більше 1100 ветеранів. У межах міста вільних земель більше немає, перемовини з Білецьківською сільрадою, що межує з містом, щодо виділення землі на ці потреби поки проходять безрезультатно. Схожа ситуація і у більшості інших населених пунктів України.

 

Про другу перевагу готівки перед земельною ділянкою розповів інший кременчужанин – ветеран АТО Віктор М. «Я отримав 10 соток під забудову минулого літа після чотирьох років очікування. Вважаю, що повезло, адже земельна ділянка знаходиться у доволі привабливому місті – поруч автотраса та ліс, а неподалік заплави Дніпра. Порахував вартість будівництва невеликого будинку площею 100 кв. м. – вийшло більше мільйона гривень. Таких грошей не маю, тому вирішив продати ділянку, щоб докласти грошей та купити квартиру. Оголошення розміщував на різних он-лайн сервісах – за рік жодної реальної пропозиції, хоча ціну продажу поставив не набагато вищу, ніж сума допомоги, що пропонують ветеранам у Львові. Пізніше дізнався, що усі мої сусіди по земельному масиву теж продають свої ділянки. Пропозицій багато, а покупців немає. Чув, що хтось продав ділянку за 50 тисяч гривень, але я за таку мізерну суму продавати не хочу. Якби була змога отримати 100 тисяч гривень замість землі – погодився би не роздумуючи», – пояснив ветеран АТО.

 

Чи є недоліки?

 

Дехто з учасників бойових дій, вважає що сума матеріальної допомоги, яку надають у Львові та Черкасах замість земельної ділянки, значно менша за її вартість. Переважно це ті, хто ніколи не стикалися з проблемою продажу землі і слухає чутки та приклади десятирічної давнини, коли вартість нерухомості була набагато вищою.

«Продажна ціна земельної ділянки під забудову залежить від міста, району знаходження та багатьох інших чинників. Якщо в обласних центрах вона зазвичай вища за 100 тисяч гривень, хоча і не завжди, то в інших містах таку ділянку можна придбати за ціною у 2-3 рази меншою. І навіть в обласних центрах у непривабливому районі на околиці міста вартість ділянки може бути меншою за означену суму. А безоплатно учасникам АТО зазвичай землю виділяють саме у таких районах. На ціну впливає й те, що переважна більшість ветеранів намагається продати отримані земельні ділянки, адже ведення будівництва потребує великих коштів, часу і чималого клопоту. Багатократне перевищення пропозиції над попитом знижує ціну. Варто розуміти, що в разі продажу з отриманих грошей ще треба сплатити податки, оплатити послуги оцінки та нотаріального оформлення. Отже, я цілком розумію тих ветеранів, які погоджуються на грошову допомогу сьогодні замість очікування земельної ділянки у невідомій перспективі. Попит на земельні ділянки під забудови наразі дуже малий, а в умовах економічної кризи він знизиться ще більше», – такий коментар на означену тему дав представник агентства нерухомості «Прем’єр»  Юрій Г.

 

І на останнє – виплата грошової допомоги замість виділення земельної ділянки під  забудову не позбавляє ветерана права на отримання та приватизації такої ділянки у майбутньому. Адже рішенням міської ради не можна скасувати норми Земельного кодексу України, який гарантує громадянам таке право. Хоча реалізувати його у тому місті, яке виплатило ветерану матеріальну допомогу, буде складно. Проте, ділянку можна отримати у інших населених пунктах.

Тому, відповідаючи на запитання, поставлене у заголовку статті, можна сказати що найкраще – це отримати 100 тисяч гривень матеріальної допомоги, а на додаток до цих грошей ще й земельну ділянку під забудову. Такий варіант не суперечить чинному законодавству. Єдине, що ним поки можуть скористатися лише ветерани Львова та Черкас. Будемо сподіватися, що цю гарну ініціативу підтримають і інші міста України. Хоча б після подолання наслідків епідемії коронавірусу.

Нагадаємо, що отримати інформацію Про грошову компенсацію за додаткову відпустку учасникам бойових дій 

 

Віктор КРУК