«Сапсан»: комплекс-фантом, про який нічого не відомо

У 2021 році Міноборони України планує почати фінансування розробки вітчизняного ОТРК (оперативно-тактичного ракетного комплексу). Про це розповів заступник міністра оборони Олександр Миронюк в інтерв’ю для Defense Express.

 

«…необхідно згадати про іншу роботу КБ «Південне». А саме про проект оперативно-тактичного комплексу «Сапсан», який зараз у Міноборони дуже ретельно вивчається. З 2021 року планується його фінансування, щоб найближчим часом ми отримали це потрібне для ЗСУ озброєння», – сказав Олександр Миронюк.

 

Читайте також:

Роботи над «Сапсаном» тривали з 2010 року за кошти державного бюджету і згодом були припинені; надалі розробку цього ОТРК від КБ «Південне» вже під назвою «Грім-2» фінансував іноземний замовник. В результаті й ці роботи були згорнуті за рішенням екс-міністра оборони Павла Лебедєва, який зараз підозрюється у державній зраді.

 

Слід нагадати, що після розпаду Радянського Союзу Україна відмовилася від ядерної зброї, а потім почала програму скорочення ракетних комплексів, які дісталися від радянської армії. У результаті на озброєнні ЗСУ залишилися лише ракетні комплекси радянського виробництва «Точка-У». Головна проблема, з якою зіткнулися ЗСУ, це нестача комплектуючих. Щоб її вирішити, військове керівництво дійшло до висновку про необхідність створення нових, суто українських ракетних комплексів. Так і з’явився проект ОТРК «Сапсан», а з нею і ідея створення нового багатоцільового ракетного комплексу.

 

Роботу над «Сапсанами» почали фахівці конструкторського бюро «Південне», а випускати його планувалося на Південмаші в Дніпропетровську (на сьогодні – Дніпро). Комплекс почали готувати в 2006 році, він мав об’єднати конструкторські рішення з двох інших проектів, які так і не було завершено – «Грім» та «Борисфен».

 

За попередньо відомими ТТХ, ОТРК «Сапсан» може бути озброєний одноступінчастою балістичною ракетою, зенітною ракетою дальнього радіусу дії, протикорабельною ракетою середнього радіусу дії. Максимальна дальність стрільби балістичною ракетою повинна була складати 280-480 км (залежно від того, версія на імпорт чи ні), зенітної – 150 км, протикорабельної – 90 км.

 

Читайте також:

Екс-президент Петро Порошенко у 2018 році заявив про виділення коштів на подальшу розробку комплексу, і в серпні 2018 року на військовому параді на честь Дня незалежності України був навіть показаний макет ОТРК «Сапсан». Але в лютому 2019 року стало відомо, що військове відомство знову не фінансує роботи, що ведуться «Південним». А в грудні 2015 року Олександр Турчинов, на той час голова Ради національної безпеки і оборони України, заявляв, що ведеться розробка нового ракетного комплексу, який за своїми характеристиками буде перевищувати ОТРК «Сапсан». Що малося на увазі, достеменно невідомо.

 

Щоб з’ясувати деталі проекту, доведеться звернутися до інтерв’ю  колишнього начальника управління спеціальних програм Державного космічного агентства України (ДКАУ) Євгенія Махоніна, яке той дав ще у 2013 році.

 

“…саме масове застосування високоточної зброї найчастіше забезпечує досягнення поставлених цілей навіть без застосування сухопутних військ.

 

Комплекс «Сапсан» буде мати досить високу для цього класу озброєнь дальність стрільби – приблизно 300 км – що дозволить використовувати їх з глибини розташування своїх військ. Цей факт разом з малим часом перебування на стартовій позиції самохідної пускової установки (на базі шасі КрАЗу) і її високою мобільністю робить комплекс важкою мішенню для противника. А точність нанесення удару «сапсанів» – кілька метрів. Все це буде досягатися інерціальною системою наведення ракети з лазерним гіроскопом і системою супутникової навігації, а в подальшому розвитку комплексу – оптичною або радіолокаційною головкою самонаведення.

 

Використовувані в цьому комплексі ракети можуть оснащуватися різними бойовими частинами – осколково-фугасними, проникаючими, касетними і іншими. При цьому багатофункціональність ОТРК «Сапсан» буде забезпечуватися використанням розміщуваних на базовій пусковій установці транспортно-пускових контейнерів з різними ракетами – або оперативно-тактичними, або тактичними, а потім – і ракетними системам залпового вогню”.

 

Відомо також, що «Сапсан» призначений для ураження цілей в глибині розташувань противника: ракетних комплексів; літаків і вертольотів на аеродромах; артилерії та РСЗВ, установок ППО і ПРО, командних пунктів і вузлів зв’язку.

 

До складу комплексу, за попередніми даними, повинні входити: стартові пускові установки, балістична та крилата ракети; мобільний командний пункт управління (на рівні бригади, дивізії, батареї); самохідна пускова установка, транспортно-заряджаюча машина; агрегати електричного живлення; апаратура контролю та машина забезпечення бойового чергування.

 

Бойова частина ракети «Сапсан» за планом, мала складати 480 кг., виконана за моноблочною або касетною формою. Площа ураження при використанні осколково-фугасної частини – понад 10 000 м², касетного заряду – до 3 га. Швидкість підходу бойового блоку до цілі – в межах 1300 м/с. Час, необхідний для здійснення старту ракети з самохідної пускової установки, залежить від підготовленості бойової позиції та ступеня бойової готовності і має становити від 5 до 20 хвилин.

 

Про те, як проходили випробування пробних зразків ракет і як реалізується проект взагалі – інформації вкрай мало. Тому поки в Міноборони не розголосять деталі проекту і конкретні рішення щодо його фінансування, говорити про майбутнє цього ОТРК і переваги, які би з ним отримала наша армія перед РФ –  на жаль, передчасно.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: