Робота для ветеранів в умовах кризи – чи є пропозиції на ринку праці?

Через коронавірусну епідемію мільйони українців сидять на карантині, а тисячі втратили роботу і шукають нової. Серед них чимало учасників АТО/ООС, яким не звикати до криз та випробувань. Які вакансії на ринку праці є сьогодні й на що ветеранам варто звернути увагу після зняття карантинних обмежень?

 

 

Кого шукають роботодавці?

 

Найбільш нищівного удару карантинні обмеження нанесли по малому бізнесу, особливо у сфері громадського харчування, туризму, торгівлі промисловими товарами та надання послуг. Натомість, є підприємства, які не тільки не постраждали від кризи, а й збільшили свою економічну активність, через що наймають нових працівників. Насамперед це ті, що займаються логістикою та доставкою, торгівлею продуктами харчування та інтернет-торгівлею,  наданням медичних послуг та послуг таксі, а з початком сезону польових робіт ще й підприємства агропромислової галузі. За даними Державного центру зайнятості, наразі на ринку праці затребувані водії, продавці, касири, підсобні працівники, вантажники, оператори, усі фахівці в галузі медицини, а також будівельники, охоронці та поліцейські.

Як приклад – генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський нещодавно заявив, що у зв’язку з розширенням напрямків діяльності компанія планує найняти більше 3 тисяч нових співробітників: операторів, водіїв, сортувальників, кур’єрів, начальників відділень, фахівців ІТ-сектору. На сайті «Укрпошти» можна ознайомитися з наявними вакансіями у регіонах і подати заявку, заповнивши он-лайн форму. Керівництво компанії обіцяє влітку додаткові вакансії у зв’язку із запуском 500 пересувних відділень. Державне підприємство гарантує офіційне працевлаштування, соціальні гарантії та стабільну зарплату. Схожі пропозиції є у «Новій пошті», мережах продовольчих супермаркетів, транспортних кампаніях. Отже, навіть у такі скрутні часи, як зараз, знайти роботу можна.

 

Де шукати?

 

Звісно, що пропозиції по працевлаштуванню може знайти лише той, хто їх активно шукає. А шукати вакансії можна і перебуваючи на карантині вдома, для чого достатньо лише доступу до Інтернету та трохи наполегливості. Найбільше можливостей відкривається на сайтах з пошуку роботи: work.ua, robota.ua, hh.ua, OLX та інших. Зареєструватися можна одразу на декількох, розмістивши на них своє резюме. Для більшої зручності варто підписатися на розсилки нових вакансій по відповідному напрямку та регіонам. Як краще скласти резюме, щоб нічого не упустити та гарно презентувати себе перед роботодавцем? В Інтернеті повно статей, де даються корисні поради щодо складання резюме з відповідними прикладами, а на сайтах з пошуку роботи є навіть он-лайн форми для його створення. Важливо, щоб резюме було чітко структуроване, без зайвої інформації (краще обсягом в 1 сторінку), з зазначенням посади, на яку претендуєте, та написане без помилок.

 

Багато пропозицій щодо працевлаштування розміщують на обласних сайтах Державної служби зайнятості. Трохи менше шансів знайти роботу дають соцмережі, де теж є різні групи з відповідними пропозиціями. Зокрема, у Facebook серед учасників АТО/ООС досить популярна група «Робота для ветеранів (Життя після АТО)».

 

Шукаючи роботу через соцмережі варто якісно заповнити свій профіль, періодично проглядати пропозиції та писати пости з інформацією про себе. Ще один ресурс – сайти великих підприємств та компаній, які часто розміщують інформацію про нові вакансії з привабливими пропозиціями.

Ну, і ніхто не відміняв такий спосіб пошуку роботи, як особисті знайомства. І не забуваємо про Збройні Сили України та Національну гвардію, в яких хронічна нестача кадрів.

 

 

Як вижиті під час пошуку?

 

У разі втрати роботи перше, що потрібно зробити – це зареєструватися у центрі зайнятості. Віднедавна зробити це стало дуже просто – потрібні лише дві заяви: про надання статусу безробітного і про призначення допомоги по безробіттю. Їх можна подати або через скриньку для кореспонденції, які наразі виставлені перед входом до місцевих центрів зайнятості, або направити електронною поштою, яка вказана на обласному сайті Державної служби зайнятості. До заяв треба додати скановані копії паспорту, коду, трудової книжки та деяких інших документів, перелік яких є на сайті. Зазвичай в той же день співробітник центру передзвонює і повідомляє заявнику щодо вирішення питання про його постановку на облік в якості безробітного та призначення допомоги. Що важливо – у зв’язку з карантином внесені зміни до порядку виплати допомоги по безробіттю і вона нараховується з першого дня після реєстрації (раніше було лише через 7 днів). Отже, кожен день затримки з поданням заяв зменшую суму виплати.

Розмір допомоги по безробіттю наразі складає від 1800 грн для застрахованих та 650 грн для незастрахованих осіб (1000 грн – на час дії карантину та протягом місяця після його закінчення) до 8408 грн на місяць в залежності від страхового стажу, причини звільнення та розміру заробітної плати за останній рік. Допомога може виплачуватися протягом 360 днів, а для осіб передпенсійного віку – до 720 днів.

 

 

Щодо роботи в Інтернеті

 

Віддалена робота та робота в Інтернеті з кожним роком стають все більш популярними. Карантин лише прискорив ці процеси. Проте, в Інтернеті збільшилася і активність всіляких шахраїв та нечесних роботодавців, які намагаються скористатися ситуацією та обдурити шукачів роботи. Тому, проглядаючи чергову пропозицію, варто пам’ятати, що не буває занадто привабливих вакансій легкої роботи, яка не потребує жодних знань та вмінь, і за яку багато платять. Вестися на такі оголошення не варто, особливо якщо їх автор не вказує місце роботи, а її характер описує розпливчасто. А якщо пропонується ще й заплатити за тренінг, щоб надалі отримати цю роботу, або придбати якусь книжку, обладнання чи комплектуючі для роботи, то ймовірність обману зростає у рази. Зазвичай такий роботодавець або зникає після отримання коштів, або ви не пройдете випробувальний термін, або в нього почнуться фінансові труднощі через кризу… Варіантів багато і тому неофіційне працевлаштування через Інтернет, без оформлення трудової угоди, несе величезні ризики бути ошуканим, втратити свій час, а іноді й гроші. Такі пропозиції потребують критичного сприйняття та ретельного аналізу, щоб не потрапити у халепу. Хоча, є доволі багато прикладів і успішної роботи через Інтернет.

 

 

Державна служба – непоганий варіант

 

Кому ще розбудовувати українську державу, як не учасникам АТО/ООС? Для тих, хто має вищу освіту або освітній рівень молодшого спеціаліста працевлаштування в державних органах чи органах місцевого самоврядування на посади держслужбовців може бути досить привабливим варіантом. Віднедавна, майже всі такі вакансії заповнювалися через проведення конкурсів, які оголошувалися на порталі Національного агентства України з питань державної служби – «Нова державна служба України (НАДС)». З 18-го квітня набрали чинності зміни до законодавства щодо зупинення проведення конкурсів на посади державної служби на період дії карантину та протягом 30 днів після його відміни. Під час карантину призначати на посади держслужбовців будуть за спрощеною процедурою – по результатам співбесіди. Але карантин колись закінчиться, призначення через конкурси поновлять і є сенс дізнатися, як вони проходять?

На перший погляд здається, що конкурс – це щось надскладне, а на підготовку документів для участі в ньому потрібно багато часу. Та виявляється, що все не так вже й складно. Своїм власним досвідом поділився учасник АТО з Кременчука Віктор М.:

«Цієї зими я приймав участь у трьох конкурсах, які проводили Мінветеранів, Укравтодор та Полтавська облдержадміністрація. На сайті НАДС знайшов усі роз’яснення, як це робити. Найбільше часу (близько години) витратив на підготовку резюме за встановленою формою. У сканованому  вигляді воно підійшло для участі у всіх конкурсах, тобто повторно я його не створював. Обравши вакансію, подавав дві заяви, заповнюючи електронні форми на сайті. В них треба було вписати прізвище, дату народження, адресу і кілька слів про мотив. Витрачав кілька хвилин, додавав резюме, підписував заяви електронним цифровим підписом (ЕЦП) і одним кліком мишки відправляв документи. ЕЦП я оформив через Приват24 – це теж не складно і діє він протягом року. Тобто, при наявності резюме та ЕЦП подання документів для участі у конкурсі займає 10-15 хвилин. Потім мені на електронну пошту приходило підтвердження участі у конкурсі та запрошення на тестування по знанню законодавства. Питання, що на нього виносяться, з чотирма відповідями на кожне і позначкою напроти правильного, я знайшов на сайті НАДС. Тестування проводиться за допомогою спеціальної програми, яка сама обирає 40 питань із 708, що є у тесті, і протягом 40 хвилин треба поставити позначки напроти відповідей, які вважаєш правильними. Тест нескладний і десь 90% учасників конкурсу проходять його без проблем. Далі йде співбесіда з членами комісії та визначення переможця конкурсу з подальшим призначенням на посаду. Що важливо – результати тестування по знанню законодавства чинні протягом 6-ти місяців. Тобто я його проходив один раз, а результати використовував на усіх конкурсах».

Віктор пояснив, що вакансії обирав з категорії «Б» (керівники відділів, управлінь…), на які конкуренція досить жорстка, тому не пройшов. Якщо б обирав з категорії «В» (головні спеціалісти, керівники секторів…), то вже б працевлаштувався. А ще він розповів, що через сайт work.ua підписався на розсилку від НАДС і перед введенням карантину щодня отримував на електронну пошту список із понад 200 нових оголошень про проведення конкурсів на посади державної служби по всій Україні. Гадаємо, що після відміни карантину кількість таких оголошень значно збільшиться. Отже, кого цікавить державна служба, варто готуватися.

 

Однією з переваг державної служби для ветеранів війни є те, що при працевлаштуванні на приватні підприємства деякі їх власники не хочуть брати учасників бойових дій через те, що їм потрібно надавати додаткові відпустки протягом 14 днів, оплачувати які має власник. В державному органі таких проблем немає, адже фонд заробітної плати фінансується коштом державного бюджету.

Нагадаємо, що минулого тижня у статті «Безкоштовний відпочинок для ветеранів: психологічна реабілітація на курорті у санаторії» ми розповіли про можливості для безкоштовного відпочинку учасників АТО/ООС після завершення карантину.

Прочитати про це можна у статті БЕЗКОШТОВНИЙ ВІДПОЧИНОК ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ: ПСИХОЛОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ НА КУРОРТІ У САНАТОРІЇ

 

Віктор КРУК