Простір для нових можливостей

Війна на Сході України жорстоко обійшлася з Олександром Голопотелюком, ветераном АТО, колишнім військовослужбовцем 28-й окремої механізованої бригади. Не лише нагороди за мужність і звитягу привіз корінний одесит додому з фронту. Але й біль від  втрат бойових побратимів і від поранень, які все ще нагадують про себе ветерану. Повернувшись до мирного життя громадський активіст вирішив, що присвятить себе допомозі таким, як він сам – учасникам бойових дій, котрі сьогодні дуже потребують підтримки суспільства. Наразі 40-річний О. Голопотелюк координує ветеранський простір на Одещині, створити який вдалося не без його активної участі, входить до складу Ради ветеранів України, де представляє інтереси своїх земляків-побратимів.

Про те, як реалізується проект ветеранського простору, що вже вдалося досягти одеським активістам і які їхні плани на майбутнє, О. Голопотелюк  розповів «НОВА – новини для ветеранів»

 

-Олександре, ветеранський простір Одещини згадують сьогодні поміж найрезультативніших проектів, покликаних допомагати ветеранам. Хоча, чесно кажучи, далеко не всі достеменно розуміють самого поняття «ветеранський простір»…

 

-В Одесі і області сьогодні проживають 13400 учасників АТО. А всього ветеранів – учасників бойових дій, 26 тисяч. Це  ветерани Другої світової війни, інших військових конфліктів, яких називали воїнами-інтернаціоналістами. Ідея організації ветеранського простору в Одесі виникла давно. Його намагалися створити різні об’єднання ветеранів, але тільки у серпні 2019 року була зареєстрована громадська організація «ВЕТЕРАНС ХАБ ОДЕСА». Головним завданням якої стало створення сучасного ветеранського простору для ветеранів Одеси і Одеської області.

Що таке ветеранський простір? Це, так би мовити, фізичне місце для зустрічей ветеранів, де вони мають можливість отримати соціально-психологічну, правову підтримку, гуртуватися за власними інтересами тощо. І орієнтований він в першу чергу на те, щоб надати всі послуги безпосередньо ветеранам в одному місці. А також виступає майданчиком для навчання, самореалізації та творчості учасників АТО/ООС та їхніх сімей. Так склалося, що я  став керівником ветеранського простору, і одночасно представляю ветеранів Одещини в Раді ветеранів України…

 

-В Одеській області на сьогодні вже зареєстровано понад 75 громадських організацій, які опікуються ветеранами. Чи можна ефективно координувати роботу такої кількості громадських організацій, і чи справді вони всі активно працюють, як того від них очікують одесити?

 

 -Щодо кількості ветеранських організацій на Одещині… Справді, їх чимало.  З одного боку це добре, що проблемами ветеранів опікуються стільки активістів. А з іншого – нічого доброго, бо ми спостерігаємо розпорошеність ветеранського руху. Тому ми виступаємо за те, щоб діяльність цих організацій якимось чином таки координувати, спрямовувати їхні зусилля насамперед на розв’язання проблем, які болять ветеранам. Але, заради справедливості варто сказати, що  така завелика кількість громадських організацій не перейшла в якість. Чимало з них – майже половина, фактично не працюють, лише числяться в реєстрах…  За моєю оцінкою кількість «живих» ветеранських організацій в області не більше 35-40… Певним чином ми координуємо роботу таких організацій. Принаймні, намагаємося. Разом, в рамках ветеранського простору проводимо різноманітні заходи тощо.  Виходячи з власного досвіду, я особисто розділив би діяльність ветеранських організацій і, власне, роботу ветеранського простору.  Ветеранський простір і ветеранська спільнота, маю на увазі ветеранські організації, дещо різні речі…

 

-Розкажіть про стосунки активістів ветеранського простору з міською і обласною владою. Без підтримки влади ветеранський рух може самостійно існувати і розвиватися?

 

-Питання делікатне і не однозначне… Ми отримуємо лише моральну і організаційну підтримку від Одеської ОДА. Про Одеську міську раду та Одеську обласну раду я не говоритиму… На жаль, у складі цих рад є чимало депутатів, які не дуже-то переймаються справами ветеранів. Вони мають дещо інші, ніж ми, погляди на проблеми ветеранського руху, тому ми з ними майже не контактуємо.

 Фінансова підтримка ветеранського простору Одещини з ресурсу бюджетних коштів повністю відсутня. Існуємо і розвиваємося за рахунок допомоги міжнародних організацій. А також завдяки самовідданості і ентузіазму наших партнерів. Річ у тому, що ветеранський простір  діє у форматі громадської організації. Порядок його створення, завдання і принципи функціонування визначені відповідним положенням Міністерства ветеранів України. А з обласного бюджету фінансуються лише ті громадські організації, які мають представництво в більшості із 26 районів Одеської області. Отже, якби ми мали б  представництва у 14  районах, то могли б отримувати, бодай і небагато, але допомогу з обласного бюджету. Але ми не маємо такого представництва і тому не маємо фінансової підтримки від влади. А з іншого боку, можливо, це й добре. Адже, не даремно говорять, що той, хто платить, той і замовляє…

 

-Ветеранський простір в Одесі розташований у пристойному, і доволі великому приміщенні…

 

-Приміщення для діяльності ветеранського простору, що на вулиці Старопортофранківська,26 ми теж отримали не від влади. Ми домовилися про співпрацю з Одеським університетом  імені К.Д. Ушинського і вони  надали нам можливість використовувати приміщення  площею 320 кв. метрів. За що ми дуже вдячні керівництву цього навчального закладу. За оренду приміщення, до речі, ми нічого не сплачуємо. Платимо лише за спожиті комунальні послуги. Зазначу принагідно, що чимало установ їдуть нам на зустріч і допомагають у роботі з ветеранами. Приміром, у листопаді 2019 року було підписано Меморандум про взаємодію та співпрацю «ВЕТЕРАНС ХАБ ОДЕСА» з Одеським обласний лiкарсько-фiзкультурним диспансером Одеської обласної ради. Було домовлено, що тепер ветеранам АТО та членам родин загиблих там можуть безкоштовно запропонувати комплекс фізичної реабілітації: фізіотерапевтичне й реабілітаційне лікування, консультації хірурга, отоларинголога, травматолога, дерматолога, стоматолога, офтальмолога, фахівців лікувальної фізкультури й масажу, спортивної медицини, що мають великий досвід терапевтичного лікування хвороб опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи. Тут виконують і лабораторні дослідження та функціональну діагностику організму…

 

-Сьогодні можна почути, що «молодим» ветеранам занадто багато приділяють уваги. Мовляв, вони ще у такому віці, коли можуть самостійно вирішувати всі свої питання, бо мають чималі пільги…

 

Так, подібне ще можна почути. Від тих, хто не уявляє собі через які випробування пройшли ці люди. Багато з них стали  каліками, надломилися психологічно… Але я завжди повторюю, що треба давати голодному вудку, а не рибу. Саме ця розхожа теза стала для нас мотивацією для створення ветеранського простору в Одесі. Ми чудово розуміємо, що потрібно створювати умови, для того, аби ветерани змогли реалізувати себе, стати успішними та самодостатніми. Для цього потрібні нові знання, нові компетенції, сучасні методи комунікації. Чудовою формою для реалізації цих завдань і є ветеранський простір. Саме тому ми створили VETERANS HUB ODESA. Як простір нових можливостей, позитивної енергії та обов’язкового успіху…

 Редакція поцікавилася і думкою інших одеських ветеранів, які вже скористалися послугами ветеранського простору. І, більш того, самі долучаються до його роботи.  Так, Сергій Гуцалюк, ветеран АТО, сержант запасу, кулеметник, колишній командир відділення 59 ОМП бригади ім. Якова Гандзюка  переконаний, що держава має в першу чергу дбати про родини загиблих і дітей учасників АТО. Вони сьогодні справді потребують, як матеріальної, так і моральної підтримки. А ті з ветеранів, котрі повернулися з війни додому живими і здоровими, можуть і зобов’язані подбати про себе самі. Тим більше, що держава надала їм доволі суттєві пільги…

«Тому, коли сьогодні говорять про головні завданнях ветеранського простору, вважаю, що його активісти мають зосередиться перш за все на вирішенні таких чутливих для ветеранів питаннях, як надання їм соціальної, психологічної, юридичної підтримки тощо. Серйозну увагу слід приділяти військово-патріотичному вихованню молоді.  Це – наше майбутнє…». 

 

Фронтовик розповів, що ветеранський простір Одещини саме і спрямовує свою роботу по цих напрямках. С. Гуцалюк, як людина, яка обізнана на діяльності активістів, і котрий активно співпрацює з ветеранським простором, вважає, що це їм непогано вдається. Приміром, для охоплення молоді військово-патріотичним вихованням активісти успішно використовують можливості Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» (Джура).

«Торік ми залучили до участі у грі на Одещині понад вісім тисяч підлітків. О. Голопотелюк очолював обласну суддівську колегію. Я сам, ще коли служив в зоні АТО, намагався приурочити свою відпустку для того, щоб брати участь у обласних змаганнях, у яких взяли участь понад 600 учнів. Я очолював один з підрозділів. 2020 року  активісти одеського ветеранського простору хочуть охопити ще більше молоді, яка візьме участь у грі. Отже, ветеранський простір нам потрібний, і його необхідно зміцнювати в масштабах всієї України…».

 

Олександр Брусенський НОВА – новини ветеранів