Програма Кабміну: що нового (і не дуже) обіцяють для ветеранів та переселенців.

Презентуючи програму уряду, прем’єр-міністр Олексій Гончарук зазначив, що новий документ не схожий на програми попередніх урядів. «Слово і Діло» вирішило порівняти програми урядів Гончарука та Гройсмана, щоб побачити наскільки і чим вони відрізняються, та як рухатимуться реформи в країні. Ми вже проаналізували, за які завдання беруться інші Міністерства, зокрема, соціальної політики, освіти та медицини. Сьогодні пропонуємо подивитись, що за новою програмою уряду має виконати Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

Обіцянки, які дає новий Кабінет міністрів, ми поділили на чотири групи:

  • нові обіцянки уряду Гончарука;
  • обіцянки, які дублюються, але зі змінами;
  • обіцянки, які були в програмі уряду Гройсмана, але їх немає у нового Кабміну;
  • обіцянки, ідентичні тим, які були в програмі Кабміну Гройсмана.

Нагадаємо, що новий Кабмін об’єднав нещодавно створене Міністерство у справах ветеранів із Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Тепер цими питаннями опікується один виконавчий орган. Нова програма уряду передбачає й багато нових завдань, а отже й нових обіцянок.

Гончарук обіцяє розбудувати мережі «ветеранських просторів», що працюватимуть за принципом «рівний рівному» та будуть «єдиним вікном» надання послуг ветеранам. Передбачається створити електронну систему «Е-ветеран», за допомогою якої державні послуги надаватимуться онлайн.

Також планується організувати роботу мобільних груп для надання послуг у кожному населеному пункті, щоб ветерани могли звернутись за допомогою з психосоціальної адаптації, профорієнтації, отримати юридичні консультації та психологічну підтримку для запобігання конфліктів у родинах.

Міністерство має організувати отримання ветеранами додаткового гарантованого державою пакета медичних послуг.

Гончарук обіцяє відкрити «Національний центр психічного здоров’я ветеранів». На його базі працюватиме тренінговий центр з підготовки та підвищення кваліфікації усіх спеціалістів, що вже працюють з ветеранами.

Проблему із житлом для учасників бойових дій новий уряд планує вирішувати за допомогою держпрограми, яку ще треба розробити та впровадити. Йдеться про пільгове іпотечне кредитування на будівництво та придбання житла.

Є в планах Кабміну задум розробити та реалізувати комплексну програму героїзації образу захисника та ветерана. Для цього, зокрема, планується «сприяти розвитку ветеранської літератури та інших ініціатив».

Нових обіцянок стосовно тимчасово переміщених осіб в програмі Гончарука немає.

Що стосується продовження роботи, яку розпочав попередній уряд, в планах Гончарука достатньо таких обіцянок зі змінами. Кабмін планує створити умови для максимального спрощення доступу до адміністративних послуг для ВПО та населення на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей та АР Крим, зокрема:

  • запровадити адміністративну процедуру реєстрації фактів народження та смерті, які відбулися на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей та АР Крим;
  • вдосконалити механізми, пов’язані з отриманням документів про громадянство, освіту відповідного рівня.

Свого часу Гройсман обіцяв створити інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб для соціальних виплат. Така база почала працювати у жовтні 2016 року.

Кабінет міністрів Гройсмана виконав свою програму на 61%.

Також у Гончарука планують «створити відповідні умови» для вступу до вишів громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, в тому числі в Криму. Зазначимо, що в уряді Гройсмана вже вирішили це питання.

За роз’ясненням Міносвіти, у 2019 році право на пільговий вступ до вищих навчальних закладів мають особи, які проживають на тимчасово окупованій території (які не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи) або переселилися з неї після 1 січня 2019 року. Також пільговим вступом можуть скористатися абітурієнти-громадяни України, місцем проживання яких є територія проведення АТО (на період її проведення), територія здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (на період їх здійснення), територія населених пунктів на лінії зіткнення або які переселилися з неї після 1 січня 2019 року. Отже, новому уряду не треба нічого створювати, достатньо підтримувати те, що вже діє.

А от житлове питання для біженців в уряді Гройсмана ніби не помічали, хоча й обіцяли розробити Державну стратегію з відновлення цілісності України та інтеграції окупованих територій. Документ розробили і навіть ухвалили стратегію інтеграції внутрішньо переміщеним особам до 2020 року. При цьому зовсім не виділили коштів на житло переселенцям, які захищали Україну, (субвенції спеціального фонду). Хоча передбачалось, що з бюджету на це має піти 37 млрд 238 млн грн.

Тому у багатьох біженців є надія, що новий уряд виконає обіцянку створити умови для отримання пільгового кредитування на купівлю житла для внутрішньо переміщених осіб, а також отримання тимчасового житла.

У програмі Гончарука немає обіцянки про державну стратегію з відновлення цілісності України та інтеграції окупованих територій, оскільки. Як ми вже згадали, її розробив попередній уряд. Також нічого немає з приводу залучення міжнародної підтримки для реалізації програм деокупації Криму.

Нагадаємо, раніше «Слово і Діло» писало, що програма діяльності уряду Гройсмана виконана на 61%. Ми детально розбирались, що встигли і чого не встигли зробити попередники.

Також ми писали, що Кабмін Гончарука за перший місяць роботи дав понад 180 обіцянок.