(із циклу «Фортифікації Харківщини, або Слідами корупційного скандалу»)
Портал «Новини ветеранів» і ГО «Спілка ветеранів АТО» продовжують досліджувати ситуацію з будівництвом оборонних споруд біля кордону з московією. Нагадаємо, що після наступу агресора на Харківську область розгорівся скандал. Підприємців, залучених до виконання замовлень на захисні споруди, та обласну адміністрацію – їхнього замовника, звинувачували в корупції та розтраті коштів, призначених на будівництво. Що в цьому правда, а що є наклепом – пробуємо розібратися…
Сподіваємося, що наші публікації проллють світло на проблему фортифікацій, виправдають невинних і не дозволять відмазати тих, хто дійсно вчинив злочин, розбазаривши державні кошти. У цій частині дослідження співрозмовниками наших кореспондентів виступили представники командування 125 бригади та Харківського антикорупційного центру.
ТЕ, ПРО ЩО НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ
125 бригада ТрО – це саме той підрозділ Збройних сил, командування якого звинувачують у втраті позицій під час наступу противника на півночі Харківщини. Розмова з одним із командирів бригади вийшла змістовною й достатньо цікавою. Планувалося навіть присвятити їй окрему публікацію. Але тут ми стикнулися зі значною проблемою, яка, на жаль, має місце в українському війську й дісталася у спадщину від радянської армії. Полягає ця проблема в тому, наскільки б не був правий у власних діях військовослужбовець, але він має закритися й мовчати щодо ганебних рішень свого командування. А коли, не дай Боже, відкриє рот і скаже правду, дуже серйозно про це пожалкує. Командування, в гірших традиціях «совка», не може бути винним за визначенням, якщо є бригада, на яку можна завжди списати всі прорахунки й навіть злочини.

Тому один з командирів, назвемо його так, після інтерв’ю попросив не зазначати його прізвище, звання й посаду в публікації. Але реалії ми почули:
– Батальйони бригади займали оборонні позиції на першому рубежі вздовж державного кордону в зоні безпосереднього зіткнення із противником. Цей рубіж облаштовувався силами підрозділів практично вручну та дозволив вести оборонний бій. Але, окрім того, в смузі відповідальності бригади знаходився так званий другий рубіж оборони, який облаштовувався протягом 2022–2023 років шляхом будівництва взводних опорних пунктів та інших оборонних споруд. Це вже відповідальність місцевих органів влади. На момент початку наступу противника 10 травня 2024 року ці оборонні споруди не були повністю обладнані, роботи не завершені, виконані з низькою якістю та в багатьох випадках не відповідали тактичному замислу бою. Так бетонні споруди були виконані з порушенням заходів маскування, траншеї не укріплені, а ходи сполучення не мали з’єднання між собою. Фортифікації займали не панівні висоти, тетраедри лежали вздовж доріг і таке інше. Керівництво бригади відмовилося приймати дані споруди на свій баланс, направили відповідне донесення на керівництво ОТУ «Харків», однак, до 11 травня 2024 року включно жодних змін не відбулося…
Прошу вибачення за казенну мову військових донесень, але все це заради того, щоб не нашкодити певним людям і догодити високому командуванню у справі дотримання «нєзиблємих традіций савецькой арміі»…
ЗАСЕКРЕЧЕНО Й ЗАКРИТО
ХАЦ – Харківський антикорупційний центр – із самого початку скандалу з фортифікаціями брав активну участь у розслідуванні й оприлюдненні фактів, пов’язаних із будівництвом. Тому цілком логічним стало звернення до керівництва цієї організації. Співзасновник і член правління ХАЦу Євген Лісічкін погодився розповісти про діяльність центру щодо опрацювання ними цієї теми.
– Тема виявилася достатньо проблемною саме з точки зору оприлюднення інформації, – говорить Євген, – оскільки далеко не про все можна було запитувати й розповідати. Ідеться про статус військової таємниці в оборонних закупівлях. При цьому дуже не хотілося, щоб ворог знав і апелював фактами, що в нас тут усе розкрадається. Навіть те, що спрямоване на захист власної країни! А з іншого боку, люди – наші люди, наші громадяни – мають знати правду.
У перші дні наступу агресора на півночі Харківщини з’явилося багато фото- й відеодоказів із кордону. Були авторитетні підтвердження військових, яким ХАЦ довіряє. Сумнівів у тому, що більшість оборонних споруд другої лінії знаходяться в не дуже доброму стані, не залишалося. І лише після цього організація наважилася активно розповсюджувати інформацію та цікавитися детально всім, що там відбувалося.

– Нас вразив той факт, – продовжує Євген Лісічкін, – що напередодні ворожого наступу оборонну лінію відвідав Президент і залишився нею задоволений. А також те, з якою впертістю представники адміністрації намагалися переконати, що державні гроші витрачені ефективно й під час будівництва дотримані всі існуючі вимоги.
Позиція адміністрації спонукала все глибше й глибше занурюватися в тему та публікувати отриману з різних джерел інформацію про договори, суми та підрядників. Контракти на виконання робіт та придбання більшості матеріалів були засекречені й закриті. Тому активісти центру достеменно почали вивчати питання з деревиною, де ореол таємничості був дещо меншим. Уповноважені представники адміністрації запевняли, що деревина завозилася з інших областей, але активістам удалося встановити, що це не так – постачальниками були Ізюмський і Вовчанський лісгоспи. І продавали вони продукцію за однією ціною, а в документації вказувалася зовсім інша й значно завищена. Зараз цією інформацією володіють слідчі й у кримінальному провадженні вона фігурує.
– Найцікавіше, що приватні фірми, які займалися поставками деревини – це одна й та сама група осіб. Фірми підрядників, у більшості випадків, з’явилися за два-три місяці до початку перерахування коштів на їхні рахунки. Ми розуміємо, що підрядник, який з’явився з нівідкіля, у такій специфічній сфері, як оборонні замовлення, не дуже гарно розуміється на ринку й не може дати ефективну ціну на матеріали. Тому довелося вивчати ринок деревини в Україні й на Харківщині зокрема та порівнювати ціни з тими, що вказані в кошторисах адміністрації.
НЕДБАЛІСТЬ ЧИ ЗЛИЙ УМИСЕЛ?
Представник ХАЦу Євген Лісічкін пояснив, що представників організації запрошували на засідання робочої групи «Прозорість і підзвітність», яку проводить ХОВА:

– Там можна було поставити питання й отримати на них відповіді, правдивість яких потім звірити з доступними нам документами. Ми запитуємо в інформаційному запиті: «Чому деревину треба було везти з інших областей, якщо її достатньо на Харківщині?» Нам відповідають: «Харківські лісгоспи не відгукнулися на нашу пропозицію». Питання: «А до кого саме ви зверталися?» Відповідь: «Конкретно ні до кого, просто розіслали інформацію на електронні адреси лісгоспів». Запитуємо: «Чому така висока ціна на деревину?» Відповідають: «Тому що туди включена ціна на доставку з інших областей». Перевіряємо: нічого подібного, деревину везли з Харківщини й доставка не може мати такої вартості!
Євген розповів, що слідчі вже встановили факти неякісно побудованих оборонних споруд, внесли до провадження інформацію про суттєві завищення цін на деревину, про пов’язані між собою фірми-підрядники, зареєстровані за кілька місяців до виконання замовлень. Ці фірми контролюються одними й тими самими особами, ніякої конкуренції між ними не було й вони не переймалися такими «дрібницями» як сплата податків.
На питання, чи можна після всіх отриманих фактів стверджувати про наявність корупції в діях адміністрації, Євген відповів:
– Мені б дуже хотілося, щоб причиною всього скандалу була наша традиційна українська недбалість, а не злий умисел певних осіб. На жаль, факти свідчать про те, що далеко не всі дії можна пояснити простою недбалістю. Але ми не є слідчим органом, тому домагаємося лише того, щоб слідство велося належним чином, а винні понесли заслужене покарання. Разом із цим інформуємо громадськість, як усе відбувається, яким чином ведеться слідство та які докази власної невинуватості надають представники адміністрації…
Сподіваємося, що це далеко не остання публікація на порталі щодо корупційно-фортифікаційного скандалу. Оскільки ветерани Харківщини також не бажають стояти осторонь протизаконних дій чиновників, ми будемо ще й ще звертати увагу читачів на те, що відбувається навколо цієї гострої й значущої для суспільства теми. Адже корупція знищує обороноздатність держави!..
Артем ПРАВДЮК
«НОВА: новини ветеранів»