Північна Македонія стала 30-ою країною-учасницею НАТО

Президент Північної Македонії Стево Пендаровський підписав 20 березня заключний документ про приєднання Північної Македонії до Північноатлантичного союзу. Про це повідомляє milnavigator з посиланням на Радіо Свобода.

Таким чином, невелика балканська держава з населенням у два мільйони осіб стає 30-м учасником військово-політичного Союзу НАТО. Точна дата формальної церемонії прийому в члени НАТО поки не повідомляється.

Підписанню документа президентом Пендаровським передувала процедура ратифікації угоди депутатами парламенту Іспанії, останньої з держав НАТО, які підтвердили загальну згоду 29-ти союзників прийняти до своїх лав нового члена.

Іспанські парламентарії були змушені голосувати “дистанційно” в зв’язку з неможливістю проведення сесії в умовах епідемії коронавірусу.

Слідом за рішенням парламенту Іспанії, Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг написав у Твіттері: “Таким чином, всі союзники вітають швидкий вступ до своїх лав 30-го учасника. Вітаємо, Північна Македонія!”

Раніше планувалося, що про завершення процедури прийому Північної Македонії буде оголошено на квітневому засіданні, але через поширення коронавируса його проведення виявилося під загрозою, вирішено було прискорити процедуру вступу.

Таким чином, тепер вже Республіка Північна Македонія, з площею 25 713 км² і населенням 2 103 721 (для порівняння площа Львівської області – 2,5 млн км²), стає чотирнадцятою постсоціалістичною країною, яку прийняли членом НАТО.

Збройні сили Республіки Македонія становить 10890 чоловік. ЗС були сформовані 1992 року після оголошення незалежності держави та виведення військ та озброєння Югославії.

Спочатку македонська армія мала у своєму розпорядженні чотири пошкоджені танки Т-34 часів Другої світової війни та деяку кількістю стрілецької зброї. Сучасне озброєння було закуплено та отримано в дар від Болгарії, США та України.

Македонська армія сприяла силам НАТО в війні 1999 року, брала участь у внутрішньому конфлікті 2001 року, окремі підрозділи несли службу в Іраку та Афганістані на боці США.

Ситуація навколо назви цієї республіки перешкоджала зближенню Македонії з ЄС і НАТО, оскільки проти назви Республіка Македонія виступала Греція (член ЄС і НАТО), одна з областей якої також називається Македонією. В силу цього після розпаду Соціалістичної Федеративної Республіки Югославії Македонія була прийнята в ООН під назвою Колишня югославська республіка Македонія, а на грецьких картах вона називалася Скопія – за назвою столиці країни Скоп’є.

Нагадаємо, Єврокомісія підтвердила рекомендацію прийняти в ЄС Албанію і Північну Македонію.