Отримання та використання зброї цивільними особами в умовах дії воєнного стану відповідно до Закону Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України

     03 березня 2022 року ВРУ прийняла Закон “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” (документ № 2114-IX). Закон набрав чинності 07 березня 2022 року і застосовується протягом дії воєнного стану, а також ще 10 днів після його припинення або скасування.  

 

  Взагалі, в Україні тема зброї актуальна впродовж останніх 17 років. Ще у 2005 році почали з’являтися перші законопроєкти на тему володіння нею. З 2014 року про це заговорили гучніше. В умовах наростання напруги на початку 2022 року кульмінацією законотворчого процесу у цьому питанні стало прийняття 23 лютого 2022 року законопроєкту № 5708 про легалізацію цивільної вогнепальної зброї. Оскільки на наступний день після цього Росія розпочала повномасштабне військове вторгнення в Україну, на остаточну імплементацію і реалізацію законопроєкту часу не залишалося. Та й за змістом він уже не відповідав умовам воєнного стану.

 

   Відповідно до Закону “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України”:

 • цивільні особи мають можливість отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї для участі у відсічі чи стримуванні збройної агресії росії та/або інших держав;
 • громадяни України отримали право застосовувати власну нагородну, спортивну, мисливську зброю та бойові припаси до неї для тих самих цілей;
 • звільнено цивільних осіб від відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України.

  У питанні відповідальності Закон має зворотну силу, зважаючи на пряму дію ст. 58 Конституції України. Тому, якщо хтось із власною зброєю знищив одного чи кількох окупантів до 07 березня 2022 року, він за це не нестиме відповідальності.

 

  Хто має право отримати зброю?


  Більша частина Закону оперує поняттям цивільних осіб. До таких законодавець відносить громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України. За Законом усі цивільні особи можуть отримати вогнепальну зброю від держави та звільняються від відповідальності за її застосування проти ворога.

 

  Правом застосовувати саме власну зброю Законом наділені лише громадяни України, тоді як іноземці та особи без громадянства можуть розраховувати тільки на отримання державної зброї.

 

Хто не має права отримати зброю?

 

Порядком отримання вогнепальної зброї і боєприпасів цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав від 07.03.2022 № 175, до якого відсилає ст. 1 Закону, передбачено, що видача зброї не здійснюється:

 • неповнолітнім;
 • недієздатним або обмежено дієздатним;
 • підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення;
 • особам, що вчинили тяжкий або особливо тяжкий злочин;
 • особам, в яких не погашена або не знята судимість;
 • особам, в яких менше року тому було конфіскована чи тимчасово вилучена зброя;
 • особам, що керували транспортними засобами або суднами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;
 • особам, що вчинили домашнє насильство;
 • систематичним правопорушникам – особам, що притягувалась 2 чи більше разів протягом року до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку, порушенням пов’язаним зі зброєю, боєприпасами, а також наркотичними засобами або психотропними речовинами.

 

  Також прямо заборонено видавати зброю особам, які вже отримали зброю у відповідності до цього Закону. Єдине виключення – втрата зброї під час відсічі агресії та подання відповідної заяви. Варто наголосити: особа може отримати лише одну одиницю вогнепальної зброї в одні руки.

 

   В Законі мова йде про 2 види зброї:

 • власна нагородна зброя, спортивна зброя (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливська нарізна, гладкоствольна чи комбінована зброя та бойові припаси до неї, яку можуть застосовувати громадяни;
 • державна вогнепальна зброя та боєприпаси до неї, яку можуть отримати і застосовувати цивільні особи.


  Закон нічого не говорить про застосування інших видів озброєнь таких як холодна зброя, ПЗРК, ПТРК, гранати, інші вибухові пристрої, та військової техніки, саморобних запалюючих і вибухових пристроїв і засобів (т.зв. “коктейлі молотова” і т.п.) – їх видача цивільним особам не передбачена. 

 

Порядок отримання зброї

 

  Порядком отримання вогнепальної зброї і боєприпасів цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав від 07.03.2022 № 175 передбачена видача зброї на підставі особистої письмової заяви цивільної особи. Також необхідно пред’явити та надати копію паспортного документа або документа, що посвідчує особу.

 

  Для осіб, які мають навички поводження з вогнепальною зброєю (ветеранів та пенсіонерів органів внутрішніх справ, Нацполіції, НАБУ, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби, учасників бойових дій тощо) передбачена спрощена процедура видачі зброї. Вона передбачає надання зброї та боєприпасів на підставі вищезазначених документів та копії документу, що засвідчує проходження служби в силових і правоохоронних органах (пенсійне посвідчення військовослужбовців, працівників ОВС тощо). Окрім спрощеної процедури, заяви таких осіб підлягають першочерговому розгляду.

 

  Цивільні особи також можуть отримати зброю, офіційно звернувшись до органів Нацполіції для отримання дозволу на придбання мисливської гладкоствольної, нарізної та комбінованої зброї.


  Розгляд заяви максимально спрощено і здійснюється протягом доби з дня її подачі. Особи, котрі надали необхідні документи та котрі не входять до винятків, мають право отримати зброю.


  Усі дані щодо отримання зброї вносяться до Довідки, що надається особі, котра отримала зброю, та до Інформаційного порталу Національної поліції України.

 

Порядок поводження зі зброєю цивільних осіб, які її отримали або мають власну зброю

 

  Отримавши зброю, ці особи не діють на власний розсуд, а для досягнення максимального ефекту закріплюються за підрозділами поліції або територіальної оборони (ТерО) та залучаються до виконання оборонних завдань і забезпечення правопорядку на вулицях населених пунктів. 

 

  Особи, які застосовують власну зброю, можуть застосовувати її на власний розсуд для самооборони та у випадку захисту здоров’я і життя інших військовослужбовців та/або цивільних осіб або ж діяти спільно із вказаними підрозділами. Закон, як і підзаконні акти, не містить жодних орієнтирів для осіб, що мають власну зброю та не входять до підрозділів ТерО або Нацполіції.

 

Перелік випадків, коли цивільні особи мають право застосовувати зброю

 

   Застосування зброї цивільними особами можливе за умови:

 • відбиття нападу або попередження загрози нападу на об’єкти, що охороняються (у тому числі під час переміщення до/з району здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії);
 • звільнення заручників та/або військовополонених, захоплених військових та/або цивільних об’єктів або запобігання (перешкоджання) такому захопленню;
 • знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, які перебувають у користуванні осіб, причетних до збройної агресії;
 • захисту цивільних осіб та/або цивільних об’єктів від нападу;
  запобігання та/або припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, причетних до збройної агресії;
 • припинення дій осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;
 • припинення дій осіб, які перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;
 • припинення дій осіб, які становлять або можуть становити небезпеку особам, залученим до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, або іншим особам.

 

Проти кого можна застосовувати зброю та порядок її застосування

 

  Застосовувати зброю можна проти осіб, що здійснюють агресію проти України в період воєнного стану. До них належать:

 • ворожі військові,
 • диверсійні групи,
 • зрадники, мародери та інші особи, що вчиняють чи вчинили значні кримінальні правопорушення, перешкоджають виконанню завдань чи можуть становити небезпеку для тероборони, Нацполіції чи для інших осіб, що залучені для забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

 

  Можливість застосування зброї до таких осіб буде залежати від конкретної ситуації та буде здійснена за дотримання в ній правил застосування зброї.

 

  Порядок застосування вогнепальної зброї цивільних осіб аналогічний до порядку застосування зброї військовослужбовцями, що встановлений “Порядком застосування зброї і бойової техніки з’єднаннями, військовими частинами і підрозділами Збройних Сил під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України” від 10.10.2018 р. №828. Законодавець наділяє цивільну особу лише повноваженнями передбаченими для військовослужбовця. Так, більшість активних збройних дій потребують прямої вказівки та координації керівниками відповідних підрозділів Нацполіції та/або ТерО.

 

5 основних правил застосування вогнепальної зброї цивільними особами

Правило №1. Використання принципів, що ґрунтуються на загальновизнаних нормах міжнародного гуманітарного права:

 • неминучості – застосування зброї в разі, коли це є абсолютно очевидним та необхідним;
 • військової необхідності – застосування зброї в разі, коли іншими способами реалізувати право на самооборону та/або виконати поставлені завдання неможливо;
 • пропорційності – застосування зброї тією мірою, якою це необхідно для досягнення мети самооборони та/або виконання поставлених завдань, якщо це не завдасть стороннім особам і цивільним об’єктам надмірної шкоди порівняно з очікуваними конкретними військовими перевагами.

 

Правило №2. Застосування зброї повинно здійснюватися таким чином, щоб завдати мінімальної шкоди в кожній конкретній ситуації.

 

Правило №3. Летальне застосування зброї дозволяється для самооборони, а також з метою виконання завдань щодо відсічі збройної агресії проти України, а також під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Цивільна особа має право самостійно прийняти рішення про застосування вогнепальної зброї лише у випадку індивідуальної самооборони та у випадку захисту здоров’я і життя інших військовослужбовців та/або цивільних осіб. У всіх інших випадках застосування вогнепальної зброї здійснюється на підставі рішення відповідного підрозділу Нацполіції та/або відповідного підрозділу тероборони.

 

Правило №4. У разі коли летальне застосування зброї є неминучим, цивільна особа, головнокомандувач відповідного підрозділу Нацполіції та/або тероборони повинен вжити заходів до збереження людського життя, мінімізації можливості поранення цивільних осіб та надання медичної допомоги та за можливості евакуації поранених осіб у найкоротший строк.

 

Правило №5. У разі нападу або загрози нападу на військовослужбовців та/або цивільних осіб, а також на військові та/або цивільні об’єкти, що охороняються (обороняються), за можливості вживаються попереджувальні заходи, спрямовані на відвернення нападу або загрози нападу (візуальні та звукові сигнали, попереджувальна стрільба, тощо). Цивільні особи для здійснення індивідуальної самооборони самостійно визначають можливість вжиття попереджувальних заходів. У разі раптового нападу зброя застосовуються без вжиття попереджувальних заходів.

 

Видана зброя може бути примусово вилучена


Відповідно до абз. 3 п. 9 порядку отримання вогнепальної зброї і боєприпасів цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав від 07.03.2022 № 175 видана вогнепальна зброя і невикористані боєприпаси підлягають примусовому вилученню у разі:

 • самоусунення від участі у відсічі збройної агресії;
 • зміни особою місця постійного проживання (перебування);
 • неспроможності з інших підстав брати участь у відсічі збройної агресії;
 • здійснення вчинку, що дискредитує особу як таку, якій видано вогнепальну зброю для участі у відсічі збройної агресії (зокрема, викриття стратегічної чи іншої важливої військової інформації, перехід на бік ворога тощо);
 • вчинення кримінального правопорушення із застосуванням вогнепальної зброї або погрозою його застосування;
  встановлення обставин, за яких особа, що отримала вогнепальну зброю, не могла її отримати як така.

 

  Відомості про повернення цивільною особою зброї та невикористаних боєприпасів до неї або їх вилучення підлягають внесенню до Інформаційного порталу Національної поліції України.

 

Дії цивільної особи після втрати чи викрадення зброї


  У разі втрати (крадіжки) вогнепальної зброї, невикористаних боєприпасів до неї, які підлягають поверненню, цивільні особи зобов’язані подати відповідну заяву. Така заява приймається органами Нацполіції, а інформація щодо розшуку зброї вноситься до Інформаційного порталу Національної поліції України. Водночас, цивільна особа може отримати зброю повторно, подавши відповідну заяву, що встановлено абз. 2 п. 9 порядку отримання вогнепальної зброї і боєприпасів цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав від 07.03.2022 № 175.

 

Юридичні наслідки застосування зброї


  Цивільні особи не несуть відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України для захисту держави та українського народу. Водночас, використання зброї з інших мотивів або в інших цілях під час воєнного стану тягне за собою настання кримінальної відповідальності для таких осіб.

 

  З точки зору міжнародного права використання цивільною особою зброї і, відповідно, участь у військових діях, особливо якщо така цивільна особа діє у складі підрозділу Нацполіції або відповідного підрозділу тероборони, наділяє її правовим статусом комбатанта з усіма правовими наслідками:

1) правом застосовувати військову силу;

2) можливістю бути об’єктом застосування військової сили аж до фізичного знищення;

3) правом на поводження з ним як з військовополоненим у разі потрапляння в руки ворога.

 

  Порядок поводження зі зброєю після скасування або припинення воєнного стану Вогнепальна зброя та невикористані боєприпаси підлягають поверненню до органів Нацполіції протягом 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану.
У випадку неповернення зброї та боєприпасів особи нестимуть кримінальну відповідальність.

 

Замість епілогу


Надання можливості цивільним особам застосовувати зброю проти окупантів та не нести відповідальність за це в подальшому є радикальним та вимушеним кроком. Він продиктований запитом українського народу добровільно, зі зброєю в руках захищати Україну від агресора. Запитом, який з кожним днем лише підігрівається негуманними та відверто злочинними діями окупантів: обстрілами українських міст, мирного населення, лікарень і навіть дитячих та пологових будинків, масовими вбивствами, мародерством, зґвалтуваннями і терором на окупованих територіях. В поточних умовах агресії північного сусіда вжиті законодавцем заходи стримування агресії є співмірними, справедливими і дійсно необхідними Україні у такий час.

 

Микола Яременко, “НОВА: новини ветеранів АТО/ООС”