Новорічні сюрпризи російському «Газпрому» і не лише йому…

Міністерство енергетики Азербайджану повідомило про початок комерційних поставок азербайджанського газу по трансадріатичному газопроводу (TAP).

 

“Азербайджан протягом 25 років буде постачати в Європу щорічно понад 10 млрд кубометрів газу, з яких близько 8 млрд кубометрів буде отримувати Італія, сумарно 2 млрд кубометрів – Греція і Болгарія в рівних частках, інший обсяг буде експортуватися на сусідні ринки”, – йдеться в повідомленні.

 

І це насправді величезна геополітична перемога Азербайджану. Газопровід TAP, протяжністю 878 кілометрів, звів нанівець потуги російського «Газпрому» у реалізації його ідеї створення Південного газогону до Європи.

 

Другий сюрприз російському «Газпрому» підготувала Вірменія – надійний союзник і партнер РФії у Закавказзі. “Газпром експорт” та “Газпром Вірменія” продовжили контракт на поставку газу до Вірменії тільки на перший квартал 2021 р, переговори щодо подальших поставок продовжаться, йдеться в повідомленні російської компанії.

 

Читайте також:

На думку Вірменії, ціна в $ 165 за 1 тис. м³. є занадто високою. Схоже. Кремль і далі продовжує наступати на ті ж самі граблі «газового шантажу», намагаючись загнати «союзника» в боргову яму.

 

І, схоже, Вірменія знайшла альтернативу. 30 грудня 2020 року представник Вірменії, заступник міністра територіального управління та інфраструктури Вірменії Акоп Варданян, перебуваючи з візитом в Ірані, домовився про поставки іранського газу на електростанцію Вірменії. На підставі контракту з 2004 р, Іран експортує близько 1 млрд м³ газу на Єреванську ТЕС і імпортує електроенергію в обмін. Ділянка газової труби Іран-Вірменія була здана в експлуатацію в 2008 році і має пропускну потужність близько 2,3 млрд м³/рік. «Газпром» володіє 45% акцій цієї «труби».

 

У ході зустрічі Варданяна із заступником міністра нафти Ірану Аміром Хусейном Заманіаніа і міністром нафти Ірану Біжаном Намдаром Зангане, сторони вирішили збільшити обсягі взаємних поставок газу і електроенергії. Якщо угода буде ратифікована парламентами обох країн, газопровід Іран-Вірменія запрацює на повну потужність, пише іранська Tasnim.

 

І «вишенька на торт»: президент Азербайджану Алієв заявив про початок створення транспортного коридору між Азербайджаном і Туреччиною через Вірменію. Він запевнив, що “Залізниця до вірменського кордону буде готова за 2 роки”.

 

Нагадуємо: