Нова нива фронтовика з Полтавщини Віталія Турпітька

Вибори до органів місцевого самоврядування в Україні завершилися. За деяким виключенням, адже подекуди ще триває судова тяганина  між кандидатами щодо результатів волевиявлення виборців та порушення процедури під час голосування, результати вже відомі. До влади прийшло чимало нових людей, котрі отримали на найближчі п’ять років вотум довіри від виборців. Прикметно, що на цих виборах лави оновленого депутатського корпусу поповнилися і учасниками бойових дій, котрі вирішили спробувати себе на депутатській ниві. І навіть на посадах керівників  органів місцевого самоврядування.

 

У період підготовки до виборів «НОВА» у рубриці «Патріоти до влади»  регулярно знайомила своїх читачів з кандидатами із числа учасників АТО/ООС, котрі балотувалися до органів місцевого самоврядування в різних регіонах України. Один з них – учасник бойових дій з Полтавщини, голова Координаційної ради  фронтовиків « Братерство учасників АТО Полтавщини» Віталій Турпітько.

 

Людина, котра не звикла підкорятися обставинам, а наполегливо, як на передовій, так і в мирному житті, долає перешкоди на шляху до своєї мети. Набувши досвіду, як депутат Полтавської районної ради, де він представляв інтереси своїх земляків з Полтавського району, спробувавши свої сили в роботі на благо односельців, фронтовик вирішив балотуватися на посаду голови Терешківської ОТГ. Це територіальне утворення дещо відрізняється від інших ОТГ Полтавщини. І не тільки тим, що об’єднує 19 приміських сіл, але й тим, що більшість з них, зокрема  центр ОТГ мальовниче селище Терешки практично межує з обласним центром.

 

У боротьбі за посаду Терешківської ОТГ, яку називають з огляду на близькість до Полтави, «царським селом», учасник АТО, а в мирному житті активіст і лікар сімейної медицини В. Турпітько, поміж десяти конкурентів виборов перше місце. За нього віддали голоси 31,7% виборців. Найближчі претенденти набрали відповідно 27,3% і 20,2%. Оцінюючи результати виборів, чимало односельців  фронтовика пов’язують його успіх з тим, що В. Турпітько постійно, не шкодуючи вільного часу, працював на користь Терешківської громади. Виступаючи не тільки ініціатором багатьох соціальних проектів для громади, але й їх безпосереднім виконавцем.  Це людина, яка добре знає, як розвивати громаду та робити її успішною, відзиваються про «свого» лікаря його земляки. Сам переможець виборчих перегонів, обійнявши  посаду голови Терешківської ОТГ, розповів «НОВА» про свої перші враження від роботи в органах місцевого самоврядування. Якщо коротко, то можна узагальнити відомим висловом: «Роботи непочатий край».

 

Спадщина, не приховує В. Турпітько,  йому дісталася важка. І не лише тому, що його попередниця та депутати десь не допрацьовували. Чимало проблем  місцевому самоврядуванню створює і центральна влада. Так, незадовго до виборів межі Терешківської ОТГ розширили, приєднавши Заворсклянську сільраду. Причому, зробили це за ініціативою Кабміну, де поспішають завершити децентралізацію. Хоча і в Терешках, і  у Заворсклянському були проти об’єднання. Принаймні, не збиралися форсувати ситуацію.

 

«Терешківська ОТГ, в принципі, була самодостатньою у фінансовому плані. Її річний бюджет дорівнює 55 млн. грн., – пояснює фронтовик. – А Заворсклянська сільрада має бюджет 20 млн. грн. Тепер, після нав’язаного нам зверху об’єднання, наша сільрада теж стала бідною, бо маємо фінансувати на території сусідів – тепер вже нашій території, соціальні програми. Але, гадаю, все владнається, і від укрупнення згодом ми тільки виграємо…».

 

Найбільшою проблемою для новоспеченого голови ОТГ став і той факт, що інвентаризацію земель на території громади й досі не проведено, що ускладнює надходження до бюджету громади земельного податку. До того ж, не складені і генплани населених пунктів. Приміром, у приєднаній Заворсклянській   сільраді жодне із шести селищ не має свого генплану. У Терешках лише половина населених пунктів мають цей дуже важливий документ, який визначає перспективи розвитку як селищ, так і всієї ОТГ. А щоб його виготовити, потрібно сплатити дуже великі гроші, бідкається В.Турпітько. Він припускає, що питання наповнення бюджету громади залишиться першочерговою задачею, розв’язувати яку доведеться депутатському корпусу і йому особисто. Крім субвенцій від держави Терешківська ОТГ дуже обмежена у виборі можливостей для поповнення скарбниці. До речі, як й інші громади  Полтавщини. Більш-менш фінансову стабільність громаді забезпечують підприємства, які працюють на її території. Їх називають бюджетоутворюючими.

 

«Вони вчасно сплачують податок на землю, а от інших податків ми від них не отримуємо, – зазначає В. Турпітько. – Усе через те, що за існуючим порядком підприємства сплачують їх за місцем реєстрації. Тобто, працюють на нашій території, використовують нашу інфраструктуру, робочу силу тощо, а податки сплачують до сусідньої Щербанівської ОТГ. Переконаний, що так не має бути. Це не справедливо! Тому 2 грудня ми провели сесію і депутати зобов’язали ці підприємства зареєструватися на нашій території, щоб у подальшому сплачувати податки до бюджету нашої ОТГ…».

 

Політичне забарвлення органів влади в Україні, що дуже часто вносить хаос в їхню роботу, на жаль, притаманне нині і органам місцевого самоврядування. Навіть найнижчої ланки. Сьогодні і у сільрадах депутати традиційно поділені або за політичною ознакою, або залежать від єдиного в селі роботодавця – місцевого латифундиста чи фермера. Голова ОТГ тут має знайти компроміс, аби не втратити підтримки більшості у раді. Що, обов’язково, призведе до конфліктів у сесійній залі і поставить під загрозу зриву його плани. Не секрет, що на голову ОТГ намагаються здійснити вплив і керівники місцевих «бюджетоутворюючих» підприємств, власники земельних масивів, фермери, котрі вже почувають себе одноосібними хазяями на селі.  Чи оминула ця чаша В. Турпітька?

 

«Опозиції в нинішньому складі депутатів сільради я не бачу, – констатує ветеран. – З 22 депутатів мене підтримують 12… Усі вони від політичних сил, які підтримали мою кандидатуру на виборах – ВО «Батьківщина», партії «Слуга народу» і «За майбутнє». Сподіваюся, що і надалі цей баланс не зміниться і ми дружно голосуватимемо за рішення, які потрібно приймати для добробуту громади. Так само не відчуваю тиску і з боку так званих латифундистів. На території нашої ОТГ їхніх земель практично немає…».

 

За словами голови-«атовця», в нього встановлено непогані стосунки з керівництвом районної і обласної влади. Що теж гарантує певну самостійність і підтримку. У тому числі, і у фінансових питання. Що дуже важливо. 

 

І, все ж, на першому місці у нового голови ОТГ стоять плани з розвитку населених пунктів та створення комфортних умов для проживання своїм землякам, котрі виявили йому довіру. Для залучення додаткових фінансових надходжень голова ОТГ планує активізувати розвиток туризму на території громади. На переконання фронтовика, мальовничі краєвиди та доволі розвинена інфраструктура та наближення до обласного центру мають сприяти тому, що нові  туристичні маршрути таки приваблять гостей не тільки з Полтавщини, але й з інших регіонів України.

 

А серед першочергових завдань для себе і депутатського корпусу новий голова бачить, приміром, першочергово запустити опалення в Заворсклянському дитячому садочку, Головачанській школі, клубах селищ  Головачі, Минівці, Ватажково та Вацях, приміщенні  колишньої Микільсьської сільради. Втівлити в життя довготривалий проект по забезпеченню безпечного виїзду з села Терешки на дуже жваву автодорогу «Київ-Харків», про що говорять вже багато років, але справа так і тупцює на місці і в ДТП там час від часу гинуть або калічаться люди. З настанням зими необхідно вирішити порядок очищення доріг на території ОТГ, що дуже важливо для роботи транспорту і сполучення з Полтавою. Наразі в ОТГ активно працюють по формуванню бюджету на 2021 рік. Цей процес дуже болісний для сільради, адже грошей на все традиційно не вистачає…

 

«Але і я, особисто, і депутати сільради налаштовані оптимістично щодо перспектив своєї роботи і докладемо всіх зусиль, щоб виправдати довіру наших виборців. Звісно, буде нелегко. Проте, важко було і на фронті, але ми вистояли. Вистаємо і зараз, – переконаний фронтовик В. Турпітько. 

 

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: