Накопичувальна і солідарна пенсійні системи: за і проти

  Наш пенсійний вік сьогодні схожий на лінію горизонту: чим більше тобі років, тим далі намагаються від тебе відсунути «пенсійний вік». Так, міністерка соціальної політики Марина Лазебная розповіла в інтерв’ю Радіо Свобода про прогрес свого відомства з запровадженням накопичувальної пенсійної системи. У 2028 році для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 35 років стажу.

 

  Лазебная згадала, що їй неодноразово доводилося відповідати на питання журналістів про те, чому накопичувальний принцип ще не запроваджено. Вона вважає, що до кінця поточної сесії Верховна Рада не встигне розглянути законопроект про накопичувальну пенсійну систему, хоча він є в порядку денному засідання 29 червня.

 

  “Чому їх це так цікавить? Тому що, знаючи, що таке солідарна система, коли у тебе буде вік 60 років, у тебе повинен бути стаж 35 років. У 2028 році ця буде така норма – 35 років стажу, якщо ти хочеш піти (на пенсію – ред.) в 60. А коли у тебе була б накопичувальна, то в 60 років приходить пенсійний вік, і ти можеш розраховувати на свій власний накопичувальний рахунок”, – порівняла чиновниця. За її словами, зараз у Верховній Раді зареєстровано кілька законопроектів щодо запровадження накопичувальної системи, один з них – на основі пропозиції Мінсоцполітики.

 

  “Дуже часто відбуваються наради під головуванням прем’єр-міністра і народних депутатів, Мінфіну, Мінекономіки, … Це не тільки робота Мінсоцполітики. … А найголовніше – треба людям говорити, що ця система захищена”, – пояснила Лазебная.

 

  За офіційними даними, в Україні налічується 11 млн пенсіонерів, це 27% від загальної кількості населення. З 1 квітня 2021 року пенсійний вік для жінок в Україні складає 60 років, це передбачає пенсійна реформа, прийнята попередньою владою ще в 2011 році.

 

  Накопичувальна пенсійна система, а особливо, той ентузіазм «зеленої команди», з яким її намагаються втюхати українцям, змушує задуматися, заважити всі «За» і «Проти».

 

  1. В Україні відсутня стабільність грошової одиниці. За останні 30 років ми вже були «міліонерами, потім в нас були гривні з копійками, а зараз, схоже, що ми незабаром відмовимося від копійок і найдрібнішою монетою , незабаром, буде 1 гривня. В цих умовах все, що ви «накопичували» в гривні, в один момент може зменшитися в розмірі в 100 разів. І запобіжного механізму від цього не існує.

 

  1. Знову ж, за останні 35-40 років ми стали свідками чисельних «МММ-схем», появою та раптовим зникненням «самих надійних» банків. І сьогодні можна знайти людей, які не полишають надій відсудити у збанкрутілих банків свої кошти. Стовідсоткового механізму захисту накопичених пенсійних коштів у нас теж не існує, щоб там не казала пані Лазебная.

 

  Звичайно, можна продовжити перелік «Проти». Але, переконаний, що й цього зараз достатньо щоб зрозуміти – українцям потрібна вдосконалена солідарна пенсійна система.

 

Олександр Вікторович

 

Нагадуємо: