Над українською антарктичною станцією помітили рідкісні хмари (ФОТО)

Українські полярники повідомляють про появу рідкісних перламутрових хмар над українською арктичною станцією “Академік Вернадський”. Це явище ще відомо як “крижані полярні стратосферні хмари”. Вони складаються з кристаликів криги та  спостерігаються здебільшого в полярних регіонах і на відміну від більшості хмар, які живуть у “вологій” тропосфері – нижньому шарі атмосфери, ці формуються в наступному шарі – “сухій” стратосфері.

 

“Перламутрові хмари є досить рідкісними. В Антарктиці побачити їх можна переважно взимку, коли в нижніх шарах стратосфери (на висоті 15-27 км) температура опускається до аномального рівня (близько -85°С). Саме така температура є однією з головних умов формування цих хмар. Інша обов’язкова умова  – наявність ядер конденсації, тобто мінічастинок, на яких пара починає переходити в рідкий стан”, – повідомляють вчені. Возможно, это изображение (природа и небо)

 

Крім того, вчені пов’язують виникнення перламутрових хмар з гірськими хвилями: коли потік повітря в тропосфері натикається на високий гірський хребет, “йде” вгору, огинає його та “падає” вниз. Так утворюється хвиля. Оскільки в полярних регіонах висота тропосфери не більш як 7-8 км, то верхівка хвилі потрапляє в стратосферу, сприяючи формуванню перламутрових хмар. Також їх утворення може бути пов’язане з сильними тропосферними циклонами.

 

Перламутрові  хмари дуже тонкі, тож вдень, на тлі розсіяного світла їх фактично не видно. А от під час заходу сонця, коли воно опускається на кілька градусів нижче горизонту, світло відбивається від кристаликів льоду в хмарах таким чином, що виникає оптичний ефект іризації. Він якраз і “фарбує” хмари в різні кольори”, – додають у повідомленні. 

 

Возможно, это изображение (небо, Арктика, гора и природа)

 

Виділяють також другий тип полярних стратосферних хмар, які на відміну від крижаних складаються з води та азотної кислоти. Однак вони не мають таких яскравих кольорів, як перламутрові, і їх складно помітити неозброєним оком. Водночас саме цей тип хмар сприяє руйнуванню озонового шару, адже на їхніх поверхнях хлор набуває реактивних форм,  що знищують полярний стратосферний озон.

 

Нагадуємо: