Мистецтво як терапія: Veterans HUB Odesa запрошує до театрального простору «4.5.0»

Як свідчить статистика, за роки війни на сході України з фронту повернулися близько 400 тисяч військових. Кожен четвертий з них отримав психологічні травми, які заважають йому жити повноцінним життям

Розкрити творчий потенціал ветеранів та членів їх родин, навчити їх бути більш емоційно відкритими та, зрештою, допомогти людям вийти зі своєї «мушлі» вирішили у Veterans HUB Odesa – 7 березня у місті стартував театральний простір «4.5.0».

Творчий керівник простору – актриса театру та кіно, сценарист та режисер Юлія Стрельцова. У творчому здобутку пані Юлії – досвід роботи у Народному Драматичному Театрі ім. Т.Г.Шевченка, зйомки у серіалах «Реальна містика», «Агенти справедливості», «Речдок», «Łupaszko» та короткометражних фільмах, написання сценаріїв та режисура фільмів з циклу «Nezłomni», постановки вистав у студії.

За словами Юлії Стрельцової, яка, до речі, також є і професійним психологом, ідея залучити учасників збройного конфлікту до мистецтва в Україні не нова. Поштовхом для створення театрального простору «4.5.0» в Одесі стала діяльність фонду «Творча криївка», який вже шість років успішно займається психологічною реабілітацією бійців АТО/ООС.

– Унікальність «4.5.0» у тому, що ми працюємо на постійній основі і у нас немає жодного відбору учасників – до театрального простору можуть прийти всі охочі. Ми однаково раді ветеранам, їх рідним, волонтерам та просто всім, кому це цікаво. Ті, хто мають хист та бажання, гратимуть на сцені. Якщо людина не відчуває в собі акторських здібностей, але також хоче долучитися, то може зайнятися реквізитом чи, наприклад, освітленням. У середовищі ветеранів дуже багато цікавих особистостей, і наша мета – допомогти їм реалізувати себе, – зазначає Юлія Стрельцова.

В планах на найближче майбутнє новоствореного театру – постановки п’єс сучасних українських драматургів – Олександра Мірошниченка та Неди Нежданої. Автори вже зараз погодилися абсолютно безкоштовно надати «4.5.0» свої твори.

Дебют ветеранського театру був запланований на кінець літа – початок осені. Карантин вніс свої корективи, тому наразі дату першої зустрічі акторів-аматорів з глядачами творчий керівник назвати не може. Але жінка переконує, що перші збори театрального простору показали, що майбутні актори мають потужний творчий потенціал. Тому з великою ймовірністю через деякий час ми зможемо побачити їх не тільки у ветеранських хабах інших міст, але й на сценах театрів України.

– Старт театрального простору відбувся 7 березня. У зв’язку з карантином наші творчі зустрічі перешли в онлайн-режим, але зупинятися ми не збираємося. Наразі триває читка твору Карена Гамбаряна «Сепаратистське танго», але не впевнена, що саме з ним наш театр дебютуватиме. Справа в тому, що події п’єси торкаються збройного конфлікту на Донбасі, а ця тема виявилася для багатьох дуже болючою. Колишнім бійцям АТО/ООС не варто глибоко занурюватися у неї ще раз. До речі, автор твору – Карен Гамбарян є одним з активних учасників нашого театру. Він дуже неординарна особистість. Карен – переселенець, учасник АТО, волонтер, професійний актор та режисер. І таких талановитих людей у ветеранській спільноті безліч. Але у багатьох, на жаль, є свої комплекси, які заважають розвитку та самовираженню, – розповідає пані Юлія.

Окрім реабілітації, створення театрального простору «4.5.0» має ще й важливе соціальне значення. Про це говорить керівник Veterans HUB Odesa Олександр Голопотелюк.

– Реалізація цього проекту дозволить вирішити певну проблему, яка, на превеликий жаль, існує в Одесі із негативним сприйняттям ветеранів АТО/ООС та, загалом, всього українського. Ми б хотіли, залучити до цього простору якомога більше людей, які навіть не мають жодного відношення до подій на сході України, але просто хочуть спробувати себе на сцені. Така творча взаємодія з учасниками бойових дій допоможе суспільству наблизитися до розуміння їхніх проблем та краще усвідомити, настільки важливу «роботу» виконували та продовжують виконувати наші захисники, – акцентує увагу Олександр Голопотелюк.

Резюмуючи, Юлія Стрельцова наголошує, що проект «4.5.0» – це не лише арт-терапія для демобілізованих бійців, їх родин та волонтерів, яка має допомогти їм впоратися з психологічними проблемами. Хоча науково й доведено, що творчість допомагає позбутися від посттравматичного синдрому. Це ще й шанс для всіх охочих підвищити тонус свого життя та відкрити себе світу.

 

Олена Шаріпова