Методи боротьби з психологічними проблемами військових

Після повернення з війни наші бійці стикаються з безліччю проблем і переживань – процесом алаптації, яка далеко не завжди проходить безболісно, боротьбою із недосконалою системою надання пільг учасника АТО, переживанням щодо неможливості належним чином забезпечити себе та свою сім‘ю. Все це важким тягарем лягає на плечі військового, в якого немає часу та можливості приділити увагу своєму психологічному стану, бо необхідно залагоджувати бюрократичні пробеми. Що має військовий в результаті? Почутття незахищеності, відчуття, що усім на нього плювати, байдужість та цинізм чиновників. Все це призводить до того, що ветеран ламається, починає страждати від сильної депресії, яка у важких випадках призводить до самогубства.

 

РАЗОМ ПОБОРЕМО

 

Першочергово слід звернути увагу на те, що військовим ветеранам вкрай необхідна не лише психологічна допомога та підтримка, але і, подекуди, юридична консультація та медична допомога. Все це надає проект психологіної реабілітації та соціальної адаптації до мирного життя військових АТОшників «Без броні». У рамках проекту працюють волонтери, психологи, юристи, соціальні працівники, медики. Назва проекту наголошує на тому, що в умовах мирного життя душевна броня може бути знята.

Платформа  http://bezbroni.net об’єднує понад 500 громадських та державних ініціатив з усієї України на одному порталі, більшість з яких знаходяться в Києві, а також Харкові та Львові. Портал має вигляд   інтерактивної мапи, на якій кожен  знайде необхідну допомогу: від психологічної реабілітації до вирішення питань з працевлаштуванням. Ініціативи сортовані за областями, містами, а також типами допомоги.

Внутрішня  статистика проекту лякає, адже, всього 14% опитуваних зверталися до психолога, з них 65% робили це з примусу, і лише  35% – добровільно. 41% респондентів категорично проти походу до психолога. 23 % опитаних зізнались, що поштовх до відвідин психолога їм дали рекомендації товаришів. У зв`язку із цим, можна зробити висновок, що найбільший попит  на ресурсі мають «камін-аути», де військові можуть ділитись своїм досвідом.

Також ,рекомендуємо звернути увагу на реабілітаційну програму СЕТА. Це програма психологічної підтримки людей, які зазнали наслідків військового конфлікту в Україні та переживають сильний стрес. СЕТА розроблена в рамках когнітивно-поведінкового підходу групою з прикладних досліджень психічного здоров’я університету Джонса Гопкінса (the JHU Applied Mental Health Research Group (AMHR)) і була успішно реалізована в різних країнах. В Україні проекту СЕТА здійснює проектна група Центру психосоціального супроводу НаУКМА за фінансової підтримки фонду жертв тортур USAID’s Victims of Torture Fund.

На даний момент програма функціонує у Києві, Харкові та Запоріжжі.

Робота СЕТА направлена на групи осіб, які стикнулись з сильним стресом, зокрема активна робота проводиться із військовими, які повернулись з АТО.

СЕТА розроблена в рамках когнітивно-поведінкового підходу і складається з двох етапів: тестування та, власне, бесіди з консультантом, кількість яких коливається від 5 (коротка СЕТА) до 12 (довга СЕТА) з частотою один раз на тиждень. Під час першої бесіди, тривалістю близько години, консультант разом з клієнтом визначають причину його стану і узгоджують індивідуальну програму роботи.

Суть зустрічей – віднайти корінь проблеми та побороти її. Після кожної бесіди проводиться опитування, яке допомагає визначити, наскільки вдало програма впливає на клієнта.

СЕТА створена спеціально для вирішення психологічних проблем, викликаних стресом і в більшості випадків призводить до швидкого поліпшення стану без використання медикаментів або необхідності звертатися до психіатра. В першу чергу, вона спрямована на ветеранів АТО і переселенців зі сходу України.

Участь у програмі безкоштовна, добровільна та абсолютно анонімна.

 

На даний момент кваліфіковану допомогу отримала 361 особа, серед них і військовослужбовці, які повернулись з АТО.

Ще одним цікавим методом  соціально-психологічної реабілітаціїї являється ГО «Творча Криївка», що влаштовує табори для реабілітації на Прикарпатті. Тут працюють з ветеранами, з тими, хто очікує на протезування, виписався з госпіталю, пораненими та тими, хто зазнав контузії,  колишніми  полоненими. Майже два тижні вони займаються живописом, катаються верхи, беруть участь у сплаві на річці й спілкуються з психологом.

 

Доречно буде згадати і про гарячу лінію Lifeline Ukraine. Це національна, професійна лінія з питань профілактики самогубств та підтримки психічного здоров’я. Гаряча лінія працює 24 години на день, 7 днів на тиждень. На ній працюють психологи, капелани, ветерани АТО. Звернення на гарячу лінію безкоштовне та анонімне. Треба лише подзвонити 7333 та вам обов‘язкового допоможуть.

 

Не будемо забувати і про підтримку родичів, яка так само дуже необхідна бійцю, який повернувся у мирний, та, подекуди, такий ворожий до нього світ.

 

ДЕРЖАВА МУСИТЬ ВІДСТОЮВАТИ ПРАВА СВОЇХ ЗАХИСНИКІВ

 

Попри все, навіть, якщо військовий успішно пройде психологічну реабілітацію, весь її ефект зійде нанівець після зустрічі із соціально – побутовими та економічними реаліями, які, на жаль, не являються дуже райдужними. Адже, військовий стикається з проблемами бюрократичного, юридичного характеру та з недосконалістю державної системи пільг, на які він має право. Чомусь, для військових не передбачено полегшення процесу отримання пільг та його пришвидшення. Ветеран, в першу чергу, потребує кваліфікованої консультації щодо отримання пільг, та юридичної допомоги.

З кожним днем ветеранів АТО стає все більше і більше, а, отже, і питання його психологічної та соціальної  реабілітації стає все більш гострим.

 

Марія Сімоніченко, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС