Китайські тайконавти розпочали роботу в Небесному палаці

  Ракета-носій Long March 2F з космодрому Цзюцюань, розташованого у Внутрішній Монголії в пустелі Гобі, вивела на орбіту космічний корабель Shenzhou-13 (на фото) з трьома китайськими тайконавтами на борту.

 

  О 06:56 за пекінським часом (01:56 за Київським часом) в суботу, 16 жовтня 2021 року, приблизно через шість з половиною годин після запуску, «Шеньчжоу-13» успішно пристикувався до космічної станції Тяньгун (Небесний палац.)

 

  До складу екіпажу «Шеньчжоу-13» входять Чжай Чжиган, Ван Япін і Е Гуаньфу. Команда буде перебувати на станції 183 дні, тобто близько шести місяців.

 

  Командир місії Чжай Чжиган (на фото в центрі). Він здійснив перший вихід у відкритий космос від часу старту у Китаї власної космічної програми в 2008 році і отримав за це почесне звання «Герой космосу».

 

  Для Е Гуаньфу (на фото ліворуч) це буде перша космічна місія.

 

  Ван Япін в 2013 роц стала першою китайською жінкою-космонавтом. Під час цього польоту вона стане і першої китаянкою, яка вийде у відкритий космос.

 

  Це друга пілотована місія, яка буде працювати над розбудовою китайської космічної станції. До кінця наступного року заплановано ще шість місій, в тому числі дві пілотовані, планується запустити ще два лабораторні модуля і відправити два вантажні кораблі. Станцію планують повністю доукомплектувати та ввести в експлуатацію в грудні 2022 року.

 

  З 2011 року НАСА було фактично заборонено співпрацювати з Китаєм після того, як Конгрес прийняв поправку Вольфа через побоювання, пов’язаних зі шпигунством. За останні 23 роки МКС відвідали понад 200 астронавтів з 19 країн – окрім Китаю. Скоріше за все, це й підштовхнуло Пекін до будівництва власної космічної станції Tiangong, будівництво якої, як очікується, буде завершено за два роки до запланованого виведення МКС з експлуатації в 2024 році.

 

  Якщо міжнародні партнери відмовляться продовжувати експлуатацію МКС, китайська космічна станція Тяньгун  може стати єдиним форпостом на орбіті з екіпажем, де астронавтам НАСА заборонено перебувати згідно законів США.

 

  У той час як МКС була народжена з попелу «Холодної війни» в результаті американо-російської співпраці, китайський Небесний палац (Тяньгун) будується в умовах можливого наближення «нової холодної війни». І зовсім не виключено, що в найближчі роки космічні альянси будуть все більше відображати геополітичні симпатії країн на Землі.

 

  Китайські космічні чиновники вже дали зрозуміти, що будуть радо вітати участь іноземних космонавтів на борту «Небесного палацу» після завершення його будівництва. Китай також планує об’єднати зусилля з Росією, щоб побудувати спільну науково-дослідницьку станцію на південному полюсі Місяця до 2035 року. Цей об’єкт також планують зробити відкритим для міжнародної співпраці.