“Книга про АТО”: з 2014 по сьогодні

Як і будь-яка значна історична подія, україно-російська війна не могла не збільшити кількість питань “А є книга про АТО?” у книжкових крамницях. А попит, як відомо, народжує пропозицію. І дійсно, за підрахунком експерта Євгена Ліра,  з весни 2014 по весну 2020 року в Україні вийшли друком близько 598 найменувань книг про війну на Донбасі. Детальніше про те, якою є література АТО/ООС – розбиралися «Нова: новини ветеранів».

 

Бойові дії пережили безліч цивільних осіб, які захотіли так чи інакше описати цей досвід.  Зокрема, про це книга донецького журналіста Дениса Казанського та луганської журналістки Марини Воротинцевої «Як Україна втрачала Донбас». Твір розповідає не тільки про “воїнів АТО”, але і про передумови конфлікту.

 

Треба відзначити, що і маститі письменники теж намагаються відрефлексувати війну у своїх творах. Наприклад, Сергій Жадан відобразив агресію РФ на Донбасі у своєму романі «Інтернат», а Василь Шкляр розказав про бойовий шлях підрозділу «Азов» у книзі «Чорне сонце».

 

Читайте також:

 

У Львові віддадуть 40 тисяч за найкращий мурал про військових

 

 

До осмислення подій, які почалися у 2014-ому вдаються і професіонали, які безпосередньо висвітлювали всю ситуацію на Сході. Мова йде про військового кореспондента «The Associated Press» Мстислава Чернова, який видав українською психологічний роман «Часи сновидінь» про сни та війну на Донбасі. Загалом же– військовими кореспондентами було написано 8 книг.

 

Читайте також:

 

Сергій Гармаш виклав своє бачення збільшення росіянами кількості та інтенсивності обстрілів Об’єднаних сил на Донбасі

 

Ще 8 творів було написано військовими капеланами. Так ще у 2016 році у Полтавській обласній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського військовий капелан Української греко-католицької церкви отець Андрій Зелінський презентував книгу «Соняхи. Духовність на час війни» про пережите у зоні військового конфлікту на сході України.

 

Проте, звичайно, основні дійові особи в процесі творення книжок про АТО/ООС мали стати ветерани. З усього масиву згаданих вище творів 128 написані безпосередньо українськими атовцями. Найбільш популярною серед них стала не зовсім “книга про АТО” Валерія Ананьєва «Сліди на дорозі». Її можна прочитати і онлайн на сайті. Ветеран видав свій щоденник АТО самотужки. Він став своєрідною книгою пам’яті загиблих, адже присвячена вона побратимам, які вчинили самогубство.

 

Щоденник АТО

 

Також один з письменників-атовців став володарем премії «Книга року 2020 від ВВС». Мова йде про Сергія Лещенка (Сайгона), який отримав відповідну нагороду за свою книгу «Юпак». Сам атовець розказав, що “книга про АТО” – це не зовсім до нього. У інтерв’ю ВВС він заявив: «Вобще (себе до ветеранської літератури- прим.ред) не зараховую, ні до якої. Камон, я придумую класні історії і пишу тексти. І мені хочеться, щоб ці історії були класнішими».

 

Читайте також:

 

Малюнки воїнам АТО від переселенців та дітей, які стали свідками страхіть війни

 

 

Треба відзначити, що в Україні існують цілі видавництва, створені ветеранами. Зокрема мова йде про видавництво «Залізний тато» атовця з «Правого сектору» Дмитра Савченка та видавницво «Пропала грамота» ветерана «Азову» Олексія Бешулі. Обидва ці видавництва спеціалізуються переважно на літературі пов’язаній з історією, політикою та війною, тож видають не тільки “книги при АТО”.

 

А от видавництво «Дім химер» атовця із того ж «Правого сектору» Владислава Гранецького-Стафійчука (Сорда) спеціалізується на жахах та фантастичній літературі. Військові книги воно не видає. Нагадаємо, що після акції під назвою «Не чуєш? Побачиш» на підтримку раніше засудженого Сергія Стерненка 20 березня 2021 року Влад Сорд був затриманий поліцією. Зі слів Сорда, поліція не оформлювала це спершу як саме затримання, а як фіксування даних про особу. Правоохоронці вручили йому підозру за статтею про хуліганство із застосуванням зброї, а саме за розбиття скла у дверях Офісу Президента України. Його захисниками та друзями затримання було розцінено як викрадення людини. На думку його друзів, якщо акт вандалізму справді був вчинений, то це наслідок посттравматичного стресового розладу.

 

Адвокат Сорда тоді так прокоментував його негативне висвітлення у ЗМІ: «Думаю, Влад — це найлегша жертва, яку можна було спіймати і представити як головний прапор мітингу, разом з цим зробити якийсь розголос. Думаю, коли події вщухнуть і ми детально розберемося у ситуації, то виявиться, що ця історія зовсім не така, якою її намагається представити поліція».

 

Ми вже казали, що далеко не всі ці видання відносяться до групи “книга про АТО” у вузькому сенсі цього слова – зокрема, у цей список входять і 18 коміксів різного авторства. «Охоронці країни»: перший комікс, присвячений українським воїнам, який народився саме у Дніпрі. Прототипами головних героїв коміксу стали реальні українці, що воюють на Донбасі, тож комікс можна назвати «щоденником АТО» Його автором став волонтер Леонід Краснопольський, який до 2014 року жив у Донецьку і навіть побував у полоні бойовиків.

 

Нагадаємо: