Кіберзлет ветеранок: учасниці жіночого ветеранського руху вчергове зустрілися задля вирішення спільних проблем

17 та 18 липня в режимі онлайн жінки-ветеранки з усіх куточків України зібралися на кіберзлет, щоб окреслити актуальні для своєї спільноти питання та знайти шляхи їх вирішення.

Цього року карантинні заходи унеможливили зустріч у звичному форматі, але це не стало на заваді прагненню жінок бути почутими. Так, форум зібрав близько сотні активних українок – ветеранок, військових та волонтерок, які мали змогу поставити питання представникам профільних Міністерств, урядовцям та народним депутатам. Кіберзлет відбувся за підтримки UN Women Ukraine та Інституту гендерних програм.

Зокрема, учасниць турбувало питання формування позитивного іміджу ветеранок у суспільстві, залучення учасників АТО/ООС до виховання підростаючого покоління, розроблення єдиного церемоніалу поховання загиблих воїнів.

 

Також до спілкування була запрошена журналістка Наталка Нагорна, яка має значний досвід роботи у зоні бойових дій на сході України. Вона розповіла про особливості висвітлення війни у засобах масової інформації, про тонкощі спілкування з ветеранами та подекуди упереджене ставлення до ветеранів у медіа.

Багато запитань стосовно психологічної та фізичної реабілітації жінок-ветеранок, наявності сімейних програм реабілітації, було і до заступника міністра у справах ветеранів Ігоря Безкоровайного. Також жінок цікавили особливості державної підтримки учасників бойових дій у відкритті власної справи, отриманні освіти чи нового фаху.

Долучилася до обговорення проблемних питань і голова парламентської комісії з питань ветеранів, народний депутат Яна Зінкевич, яка ознайомила ветеранок з законодавчими ініціативами стосовно лікування та реабілітації учасників бойових дій.

 

Особливо болючими для учасниць були питання придбання власного житла чи відповідної компенсації за нього. Торкнулося обговорення і створення єдиного реєстру ветеранів та виділення земельних ділянок учасникам АТО/ООС.

Як зазначила лідерка жіночого ветеранського руху, Народний герой України, кавалер ордена за Мужність 3 ступеня Андріана Сусак, у лавах ЗСУ все ще існує гендерна нерівність, але позитивні зрушення у цьому питанні все ж є, якщо порівнювати з 2014-2015 роками.

 

Андріана Сусак

–        На сьогодні жінки у армії складають ¼ від загальної кількості військовослужбовців. Коло проблемних питань ветеранів, як чоловіків, так і жінок, спільне – забезпечення житлом, якісна реабілітація. Сьогодні жінки та чоловіки у ЗСУ мають рівний доступ до посад чи освіти, на рівних беруть участь у професійних відборах. Але є і свої нюанси. Наприклад, коли ветеранці потрібна реабілітація, то вона має вирішити питання, хто протягом її відсутності буде доглядати за дитиною. Також жіноче здоров’я потребує участі профільних спеціалістів, які здебільшого відсутні у зоні бойових дій. Цьогорічна зустріч ветеранок стала вже дев’ятою, що дозволяє проаналізувати те, чого вдалося досягти від початку. Наприклад, при адвокації жіночого ветеранського руху були відкриті позиції для навчання дівчат у Київському військовому ліцей імені Івана Богуна, ми активно просували ідею законодавчого регулювання присвоєння добровольцям статусу учасника бойових дій. Звісно, нам ще є над чим працювати, тож зупинятися ми не збираємося, – прокоментувала Кіберзлет Андріана Сусак.

 

Олена Шаріпова, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС