Які пільги та державні гарантії Захисникам України з інвалідністю передбачаються у законопроекті № 4389 ?

 Цього року Верховна Рада України планує ухвалити новий закон про Захисників України. Законопроект №4389 передбачає не тільки зміну статусів для учасників АТО/ООС, а й додаткові державні гарантії. Міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна говорить про осучаснення системи надання пільг та гарантій ветеранам війни на Донбасі.

 

«Захисник України з інвалідністю» замість «особи з інвалідністю внаслідок війни» 

 

 Ми вже двічі писали про проект Закону України №4389 «Про Захисників/Захисниць України та членів їх сімей». Його розробило Мінветеранів ще за часів керівництва міністерством Сергія Бессараба, а 16 листопада минулого року законопроект був внесений до Верховної Ради, яка включила його розгляд до Плану законопроектної роботи на 2021 рік. Нещодавно новий міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна заявила, що законопроект про ветеранів бойових дій на Донбасі буде ухвалений «найближчим часом». Отже, нагадаємо, що ним пропонується ввести 4 нові статуси для тих, хто захищав Україну:

  • – Захисник України
  • – Захисник України з інвалідністю
  • – Захисник України з особливими бойовими заслугами
  • – Член сім’ї загиблого (померлого) Захисника України

 

У першій статті ми зробили загальний огляд законопроекту,

 

а у другій проаналізували що дасть учасникам бойових дій зміна їх статусу на статус «Захисник України».

 

 

 Наразі спробуємо розібратися, що дасть «особам з інвалідністю внаслідок війни», або як їх частіше називають «інвалідам війни», заміна їх статусу на «Захисник України з інвалідністю»? Тобто, у чому полягають відмінності соціального пакета Захисників України з інвалідністю, який пропонується законопроектом №4389, від пільг та гарантій «особам з інвалідністю внаслідок війни», що передбачені ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»?

 

 «Захисниками України з інвалідністю» пропонується визнавати тих, кому «встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України».

 

 В законопроекті Захисниками України з інвалідністю визнаються:

  • – особи, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі у складі сил оборони та безпеки України в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах проведення та під час проведення таких операцій;
  • – особи, які добровільно брали участь в обороні України та яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах проведення та під час проведення таких операцій;
  • – особи, які добровільно забезпечували проведення операцій по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, здійснюючи волонтерську діяльність, перебуваючи безпосередньо в районах проведення та під час проведення таких операцій та яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення … таких операцій;
  • – особи, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, пов’язаного з безпосередньою участю у складі сил оборони та безпеки України в операціях по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи в районах проведення та під час проведення таких операцій.

 

 

Соціальний пакет у сфері охорони здоров’я

 

 Законопроект передбачає оновлення системи державної підтримки Захисників України з інвалідністю у сфері охорони здоров’я. Зокрема, для них передбачені «додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів до програми державних гарантій медичного обслуговування населення, що передбачають повну оплату необхідних для забезпечення збереження і відновлення здоров’я медичних послуг та реімбурсації за ліки».

 

 Особливості реалізації цього права визначаються в окремій статті законопроекту. У ній йдеться про оплату коштом держбюджету медичних послуг і ліків, пов’язаних з наданням: екстреної, первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої), паліативної медичної допомоги та медичної реабілітації. У чинному законі таких гарантій для інвалідів війни немає. Мабуть, через це законопроект №4389 не містить норм щодо безоплатного одержання ліків, лікарських засобів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів, права позачергового обслуговування амбулаторно-поліклінічними закладами, права на позачергову госпіталізацію та щорічне медичне обстеження і диспансеризацію та права на отримання безоплатної медичної допомоги у закладах охорони здоров’я Міноборони та Міністерства внутрішніх справ. Гадаємо, що зазначені вище гарантії нового закону містять у собі усі ці пільги та права, які наразі передбачені чинним законодавством для інвалідів війни.

 

 

 Законодавчою нормою може стати право Захисників України з інвалідністю на отримання безоплатних послуг із забезпечення психічного здоров’я, в тому числі спільно з членами сім’ї. На практиці послуги з «психологічної реабілітації» ветеранам АТО/ООС надаються вже кілька років, щоправда, без членів сім’ї. Ще одна нова медична гарантія, яка міститься у законопроекті для цієї категорії – лікування за кордоном у разі необхідності надання медичної допомоги, яку неможливо надати в Україні. Щоправда, за однією умовою – наявності зв’язку хвороби із підставою отримання інвалідності.

 

 Норма чинного законодавства щодо права Захисників України з інвалідністю на щорічне безоплатне позачергове забезпечення санітарно-курортним лікування не тільки зберігається, а й доповнюється словами: «в санаторних закладах за особистим вибором». Крім того, Захисникам України з інвалідністю пропонується надати право на санаторно-курортне лікування разом з дружиною та неповнолітніми дітьми (не частіше одного разу на три роки). А от чого немає у проекті нового закону, так це права на отримання грошової компенсації середньої вартості путівки один раз на два роки та компенсації вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад, які є у чинному законі.

 

 Право на «позачергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів)» та на безплатне забезпечення протезами та протезно-ортопедичними виробами для Захисників України з інвалідністю теж хочуть розширити. Пропонують гарантувати їм право на «послуги з протезування та імплантації зубів, а також безоплатне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації і виробами медичного призначення». До них відносять протезування, ортезування та ендопротезування. У проекті передбачається можливість виплати грошової компенсації вартості самостійно придбаних засобів реабілітації та виробів медичного призначення у порядку, затвердженому Кабміном.

 

Пільги у житлово-комунальній сфері та на проїзд

 

 Законопроект №4389 залишає Захисникам України з інвалідністю пільги, які вони наразі мають як «особи з інвалідністю внаслідок війни», на оплату житла та житлово-комунальних послуг, проте – у дещо іншому вигляді. Замість 100% знижки плати за користування житлом (квартирної плати) та користування комунальними послугами пропонується «щомісячна грошова компенсація 100% вартості наданих житлово-комунальних послуг (з їх переліком) відповідно до встановлених норм споживання». Змінюється не тільки формулювання та порядок реалізації зазначеної пільги, а й площа житла, на яку вона надається. Якщо у чинному законодавстві 100% знижка плати за користування житлом (квартплата) та комунальні послуги (в т.ч. опалення) надається у межах 21 кв. м загальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у приміщенні та має право на знижку плати (а це члени сім’ї пільговика) та додатково 10,5 кв. м на сім’ю, а для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, ця норма подвоюється, то у законопроекті №4389 пропонують визначати площу по іншому: «42 кв. метри на особу, яка має право на компенсацію та постійно проживає у житловому приміщенні та додатково 21 кв. метра на сім’ю».

 

 «Формулювання щодо осіб, які «мають право на компенсацію» не зовсім зрозуміле. Чи відносяться до таких дружина та діти пільговика? У законопроекті відповіді на це питання немає. Якщо ні, то виходить, що для родини, яка складається з двох осіб, площа на яку надається пільга навіть збільшується (наразі: 21 х 2 + 10,5 = 52,5 кв. м, пропонується: 42 + 21 = 63 кв. м), а якщо з трьох – то зменшується (наразі: 21 х 3 + 10,5 = 73,5 кв. м, пропонується: 42 + 21 = 63 кв. м). При 4-х чи 5-ти членах родини ця різниця буде ще більшою», – висловив свої зауваження до цієї норми експерт з питань тарифів на житлово-комунальні послуги Юрій Гушер.

 

Читайте також:

 

  Розробники нового закону пропонують залишити для Захисників України з інвалідністю право на грошову компенсацію витрат на придбання твердого або рідкого палива у разі відсутності централізованого опалення та скрапленого балонного газу у разі відсутності централізованого газопостачання в межах встановлених норм.

 

 Деякі зміни щодо права Захисників України з інвалідністю пропонуються і на безоплатний проїзд. Передбачається 100% компенсація вартості проїзду перевізнику за кошти місцевих бюджетів шляхом укладання відповідних договорів між перевізниками та органами місцевого самоврядування. При цьому безоплатність пропонується зберегти на проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту загального користування, автомобільного транспорту загального користування в сільській місцевості, а також залізничним та автобусним транспортом приміського сполучення. З цього переліку випадає право на користування автобусами «міжміських маршрутів, у тому числі міжобласних незалежно від відстані та місця проживання», яке наразі є в «осіб з інвалідністю внаслідок війни»!

 

 Фактично без змін зберігається право на безоплатний проїзд (100% компенсація вартості двох квитків на рік) в межах України залізничним, повітряним та автобусним транспортом для Захисників України з інвалідністю I та II групи, та 50% компенсація для Захисників України з інвалідністю III групи.

 

 

Пільги та гарантії у сфері житлових прав

 

 Захисникам України з інвалідністю у законопроекті №4389 пропонують залишити право на першочергове відведення земельних ділянок, але доповнюють його словами «в межах норм безоплатної приватизації за одним із видів цільового призначення».

 

 «Якщо це формулювання залишиться у незмінному вигляді, то чиновники зможуть його трактувати, як право Захисника України з інвалідністю на першочергове відведення лише одного з 5-ти видів земельних ділянок різного цільового призначення, на які за чинним законодавством вони наразі мають право. Сподіваюсь, що зазначена норма буде виписана більш коректно, інакше це буде звужуванням прав у порівнянні з теперішнім статусом інвалідів війни», – зауважив військовий юрист Олександр Ш.

 

 Пропонується суттєво змінити й право на пільги щодо отримання безоплатного житла. Якщо за чинним законодавством особи з інвалідністю внаслідок війни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на позачергове забезпечення житловою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, то у новому законопроекті такої норми немає.

 

 Замість цього Захисникам України з інвалідністю у разі потреби поліпшення житлових умов пропонується надавати разову цільову підтримку шляхом:

  • – грошової компенсації вартості придбання (будівництва) житла;
  • – іпотечного кредитування придбання житла з відшкодуванням вартості процентної ставки банківській установі, яка обслуговує іпотечне кредитування або надання безвідсоткового іпотечного кредиту за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів;
  • – компенсації різниці вартості житла при розширенні житла в межах норм житлової площі;
  • – першочерговим наданням житла з комунального, відомчого або службового фонду у межах встановленої норми житлової площі.

 

Читайте також:

  Ця підтримка надається одним із цих шляхів та один раз протягом життя. А право скористатися нею пропонується надавати лише тим Захисникам України з інвалідністю, у власності яких та членів їх сімей не має житла, або воно розташоване на тимчасово окупованій території, або його площа не перевищує норми на одну особу, або ж якщо вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Передбачається ведення черги осіб, які потребують поліпшення житлових умов, в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни.

 

 Тобто, право на безоплатне отримання житла для Захисників України з інвалідністю законопроектом №4389 передбачається, але шлях реалізації цієї пільги змінюється відповідно до сучасних реалій. І зникає норма щодо реалізації такого права протягом двох років. Грошова компенсація вартості житла залежить від виділення відповідних коштів з державного бюджету. Немає коштів – немає і компенсації. Отже, це право може перетворитися на декларацію.

 

 Інше право осіб з інвалідністю внаслідок війни – на «позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт…» у законопроекті №4389 для Захисників України з інвалідністю звужується. Залишається лише «компенсація витрат, пов’язаних з пристосуванням житла до потреб особи з інвалідністю та поточний ремонт жилого будинку або квартири» – один раз на 10 років за кошти місцевих бюджетів.

 

Гарантії у сфері трудових відносин та пенсійного забезпечення

 

 Майже без змін автори законопроекту №4389 пропонують залишити пільги, які Захисники України з інвалідністю наразі мають у статусі осіб з інвалідністю внаслідок війни у сфері трудових відносин та пенсійного забезпечення. Це:

  • – виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи до чотирьох місяців підряд або до п’яти місяців протягом календарного року;
  • – призначення пенсії по інвалідності незалежно від наявності страхового стажу та достроковий вихід на пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років;
  • – підвищення пенсії Захисникам України з інвалідністю І групи – на 50%, ІІ групи – на 40% і ІІІ групи – на 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
  • – використання чергової відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати строком на 14 календарних днів на рік.

 

 Останню пільгу пропонують розширити шляхом надання такої відпустки Захисникам України з інвалідністю, які перебувають на військовій службі, в тому числі під час дії особливого періоду. Наразі військовослужбовці до закінчення особливого періоду позбавлені такої відпустки й реалізують своє право шляхом отримання грошової компенсації за неї під час звільнення.

 

Читайте також:

   Однак, зникає переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників та право на позачергове працевлаштування за спеціальністю. Водночас законопроект №4389 передбачає деякі новації. Це:

  • – можливість здійснити плавний перехід від військової служби до цивільного життя через безоплатну дистанційну професійну перепідготовку перед звільненням за рахунок службового часу для тих, хто має не менше 15 років вислуги на військовій службі;
  • – сприяння працевлаштуванню Захисників України з інвалідністю впродовж першого року після звільнення з військової служби та державна підтримка їх конкурентоспроможності на ринку праці шляхом компенсації роботодавцю витрат на їх перепідготовку та підвищення кваліфікації, на оплату праці працевлаштованого Захисника України з інвалідністю протягом року після звільнення з військової служби, оплату єдиного внеску на соцстрахування за нього протягом двох років, компенсація роботодавцю вартості обладнання робочого місця для Захисника України з інвалідністю І та ІІ групи;
  • – підтримку самозайнятості та підприємницької діяльності Захисників України з інвалідністю.

 

Право на забезпечення автомобілем

 

  Чинним законом передбачене право осіб з інвалідністю внаслідок війни за наявності медичних показань на позачергове безплатне забезпечення автомобілем терміном експлуатації до 10 років з наступною заміною на новий у порядку, встановленому Кабміном. А також на виплату компенсації за бензин, ремонт та техобслуговування цього автомобіля. Як реалізується ця норма закону, то окрема тема, але вона законодавчо закріплена. У законопроекті №4389 забезпечення Захисників України з інвалідністю І та ІІ групи автомобілем пропонується проводити шляхом надання грошової компенсації для його придбання. Вона може надаватися для придбання нового автомобіля, або віком до 8 років.

 

  Нагадаємо, що є інший шлях вирішення питання забезпечення автомобілями Захисників України – без витрат з державного бюджету. Міністерство у справах ветеранів ще навесні минулого року створило робочу групу з питань запровадження пільгового ввезення транспортних засобів на митну територію України для ветеранів війни. Метою її роботи була розробка відповідного законопроекту та його внесення на розгляд Верховної Ради. Нажаль, цього так і не відбулося, а у законопроекті №4389 «Про Захисників/Захисниць України та членів їх сімей» жодних пільг для них щодо розмитнення автомобілів не передбачено.

 

  Однак, 18 лютого народні депутати проголосували у першому читанні за законопроект щодо пільгового розмитнення «євроблях». Їх власникам збираються зменшити вартість розмитнення у 3-4 рази – до 700-800 євро! Постає питання: «Чому пільгу на розмитнення автомобілів не надають Захисникам України з інвалідністю, які втратили на війні своє здоров’я, а вирішили надати особам, які в цей час, порушуючи чинне законодавство, переганяли автівки з-за кордону з метою особистого збагачення?»

 

 

Інші пільги та гарантії для Захисників України з інвалідністю

 

 Пропонується зберегти пільгу на «звільнення від сплати судового збору … у справах, пов’язаних з реалізацією прав і гарантій, передбачених законодавством для Захисників України з інвалідністю», право на безоплатну первинну та вторинну правову допомогу, норму щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному ст.16-2 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

 

 Право на позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду та відшкодування витрат, пов’язаних з доглядом у законопроекті №4389 сформульовано у більш розширеному вигляді, що передбачає «позачергове влаштування до будинків ветеранів похилого віку та інших закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома». У разі неможливості обслуговування закладами соцзахисту передбачена виплата грошової компенсації фізичним особам, що надають такі соціальні послуги Захисникам України з інвалідністю, які потребують постійного стороннього догляду, незалежно від наявності у них близьких родичів.

 

 Дещо змінити пропонують і пільги на здобуття освіти. Якщо чинним законом особам з інвалідністю внаслідок війни та їх дітям гарантується державна цільова підтримка для здобуття освіти, соціальні стипендії, безоплатні підручники, безоплатне проживання в гуртожитках тощо, то тепер ці гарантії хочуть визначити трохи інакше.  Підтримку планують надавати у вигляді компенсації повної вартості навчання Захисникам України з інвалідністю та їх дітям для здобуття професійної, фахової передвищої, вищої освіти, післядипломної та другої вищої освіти, якщо перша отримана до надання статусу. Компенсація надається за умови, що особа не скористалась своїм правом на здобуття безоплатної освіти. 

 

Читайте також:

 

  Залишаються соціальні стипендії, безоплатні підручники, доступ до Інтернету та безоплатне проживання у гуртожитках для тих Захисників України з інвалідністю та їх дітей, які навчаються за держзамовленням за денною формою. Державна цільова підтримка для здобуття освіти дітям Захисників України з інвалідністю пропонується надавати до досягнення ними 23-річного віку на початок навчання.  

 

 Пропонується запровадити право Захисників України з інвалідністю на першочергове оздоровлення та відпочинок їх дітей у дитячих закладах за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, право на профорієнтацію, оплату вартості послуг з підвищення кваліфікації та перекваліфікації, але не частіше, ніж один раз на три роки.

 

 З нових пільг для Захисників України з інвалідністю, що внесені до законопроекту №4389: компенсація обладнання та підключення широкополосного доступу до Інтернету та відшкодування щомісячної плати за Інтернет (для І групи), забезпечення спеціально навченою собакою-поводирем тих, хто втратив зір та потребує допомоги для пересування, допомога в похованні загиблого (померлого) на Національному військовому меморіальному кладовищі, військових кладовищах або секторах військових поховань із забезпеченням ритуальних послуг, встановлення надмогильної споруди та врученням сім’ї померлого Державної Пам’ятної Відзнаки.

 

 Автори законопроекту №4389 чомусь забули про пільгу, яка передбачена для осіб з інвалідністю внаслідок війни – щорічну виплату до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі, який визначається Кабміном в межах бюджетних призначень. Прибирають з нового законопроекту анахронізми, пов’язані з правом осіб з інвалідністю внаслідок війни на «позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів» та «позачергове забезпечення продовольчими товарами поліпшеного асортименту та промисловими товарами підвищеного попиту». Дротові квартирні телефони відходять у минуле, а епоха дефіциту в Україні давно скінчилася – усі товари у вільному продажу, були б тільки гроші їх купити. Не вказані й права щодо «позачергового обслуговування підприємствами, установами…» та пільги «зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства», що є у чинному законі.

 

Читайте також:

 

   Як бачимо, законопроект №4389 «Про Захисників/Захисниць України та членів їх сімей» окрім нового статусу Захисникам України з інвалідністю майже нічого додаткового у порівнянні з їх теперішніми правами «осіб з інвалідністю внаслідок війни» не дає. Хіба що вельми патріотичну назву статусу. Є сподівання, що в процесі його обговорення на депутатських комісіях у Верховній Раді законопроект буде доопрацьований. Інакше жодного сенсу в його ухваленні парламентом немає.

 

 «Законопроект №4389 у редакції від 16.11.2020 року майже нічого учасникам АТО/ООС не дає, окрім нових назв. Щоправда, відокремлює їх від інших категорій ветеранів війни. Це викликає певні занепокоєння серед учасників АТО/ООС. То ж, народним депутатам та Мінветеранів треба ретельно доопрацювати цей законопроект, а можливо й відмовитися від нього та піти шляхом внесення змін та доповнень до чинного закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», – вважає співголова «Центру захисту прав військовослужбовців, ветеранів війни та військової служби», учасник АТО, майор запасу Євгеній Кірейонок.

 

Віктор КРУК, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

На нашому порталі постійно публікуються матеріали щодо прав та пільг військовослужбовців та ветеранів війни. Дана стаття продовжила розгляд проекту Закону України №4389 «Про Захисників/Захисниць України та членів їх сімей». Перший матеріал з цієї теми

 

 

Другий матеріал по законопроекту, в якому аналізується питання пільг при заміні статусу «Учасника бойових дій» на «Захисник України»