Як Держгеокадастр з ветеранами воював (ВІДЕО)

На останньому тижні майже не поміченими пройшли громадські акції об’єднань атовців у різних регіонах України – учасники війни на Сході протестували проти Держгеокадастру. Справа в тому, що відомство фактично зупинило оформлення земельних ділянок  для ветеранів по всій країні.

З 10 червня 2020 року у зв’язку із призначенням на посаду керівника Держгеокадастру України Романа Лещенко (до цього він займав посаду радника президента з земельних відносин), процеси і реєстрації дозволів на розробку технічної документації, і затверджень вже розробленої технічної документації на земельні ділянки для учасників АТО зупинилися. І зупинилися зовсім не через зміну якихось законів або підзаконних актів! Якби депутати вирішили відмінити цю можливість для атовців, піднявся би великий галас!

Насправді видача землі зупинилася внаслідок простих технічних заходів: у комп’ютерній системі Держгеокадастру, безпосередньо за наказом керівництва, відключена програма «ДокПро», яка фактично і проводить реєстрацію й вносить в онлайн-базу відповідні накази та дозволи місцевих територіальних органів Держгеокадастру. Підкреслимо і те, що система відключена повністю – тобто реєстрація не відбувається а ні для атовців, а ні для звичайних громадян (за винятком рішень судів, які вступили у закону силу).

 

Але, якщо можливість отримання земельних ділянок на умовах безоплатної приватизації  для звичайних громадян давно вже стало корупційною «годівничкою» для земельних «рішал», то для учасників АТО ця можливість є однією з дуже небагатьох видів реальної допомоги від держави.

Наголошуємо: на протязі 5 років  з того моменту, коли воїни-патріоти почали повертатися з фронту додому і мали змогу скористатися своїм законним правом на отримання земельної ділянки, подібних випадків незаконного виключення програм реєстрації й повної зупинки роботи Держгеокадастру не було.

За цей час свою можливість отримати у приватну власність земельну ділянку використали близько 180 тисяч учасників російсько-української війни, але майже ще стільки же й досі не використали своє законне право. І, звичайно, це нічим не пояснене блокування оформлення земельних ділянок викликало масу запитань у ветеранській спільноті .

І їх ставало тим  більше, чим більше проходило часу. На даний момент дане блокування продовжується вже більше місяця – і все це не зважаючи на регулярні запевнення від керівництва Держгеокадастру України про те, що програма реєстрації запрацює найближчим часом. Відбулося декілька зустрічей та онлайн-конференцій представників і Ради Ветеранів, і ветеранських об’єднань з усіх регіонів України безпосередньо з Романом Лещенко та керівництвом Держгеокадастру: крім незрозумілих пояснень, що деякі атовці, користуючись недосконалістю існуючої у Держгеокадастрі бази даних, шахрайським шляхом отримують декілька земельних ділянок та їх потім перепродають, реальних причин блокування атовці не почули.

Разом із тим, вже офіційно оприлюднена інформація, що землі, якими на цей час розпоряджається Держгеокадастр, оперативно готуються для передачі місцевим територіальним громадам – забувши чи наплювавши на обов’язки держави перед тими, хто виконує затверджене у Конституції України положення про обов’язковість несення військової служби та має сміливість захищати свою країну під час війни.

 

З огляду на таке, ветерани АТО/ООС по всій країні почали вживати відповідні заходи – акцентуючи увагу громадськості та влади на неприпустимість одноосібного вирішення таких глобальних питань.

Так, 15 липня у Житомирі відбулася громадська акція протесту – атовці  перекрили трасу Київ-Чоп, вимагаючи відставки «смотрящого по землі» Романа Лещенка. Ветерани говорять, що просто втратили надію бути почутими. «Зараз ми знову обговорюємо пропозицію вирушити на Київ» – говорить голова Спілки ветеранів російсько-української війни Житомирщини Сергій Артьомов.

 

У Сумах 17 липня Сумська обласна спілка інваліді війни і ветеранів АТО перекрила трасу Київ-Суми.  Олександр, представник спілки повідомив: «Вимагаємо від Зеленського забрати назад до себе в Офіс президента смотрящего Романа Лещенка».

 

У Вінниці 18 липня теж було гаряче – фронтовики перекрили трасу на Хмельницький у районі Лисогори. Поспілкуватися з протестувальниками приїжджали голова ОДА Сергій Борзов та представник Держгеокадастру у Вінницькій області, однак жодних гарантій протестувальникам вони не дали.

На цьому тижні до аналогічних дій планують долучитися і інші регіони – якщо ситуація не виправиться найближчим часом.

Розвиток подій коментує представник Ради Ветеранів України при Мінветі у сфері земельних відносин Віктор Байдачний (93ОМБР «Холодний яр», позивний «Шнур»):

«У нас немає в Держгеокадастрі електронного документообороту, документи треба подавати у паперовому вигляді, ніяких підписів електронних ніхто не ставить, тож ніяких проблем не мало бути, адже якщо електронна система не працює, то всі операції можна вчиняти оффлайн. Але чомусь у Держгеокадастрі про це забули.

Як все почалося? Де факто зняли керівника Кадастру, молодого спеціаліста, з яким я зустрічався, в якого я бачив запал в очах, і він старався зробити добре. Прийшов новий Кабмін і поставив нового керівника, у якого цього запалу немає – він його симулює. При цьому, на відміну від попередника, новий голова – не спеціаліст, з ним не можна говорити предметно про землеустрій, він оглядається на стару команду, яка опирається на корупційні схеми.

Це такий жах, якого ніколи не було, адже ця ситуація – це проблема для всієї країни, для всіх громадян. Ветерани точково по найпроблемніших областях показали, що ми незадоволені, але влада, схоже не розуміє – хто такі ветерани. А коли нарешті до них дійде, буде вже запізно, як у випадку з, наприклад, Януковичем».

На жаль, керівництво Держгеокадастру – і особисто Роман Лещенко, від коментарів щодо даної ситуації відмовилися.

 

Нагадаємо

Дружин та дітей ветеранів запрошують на безкоштовний вікенд