Флот НАТО навчається воювати з російськими підводними човнами

В липні 2020 року ВМС НАТО провели в Атлантиці навчання під назвою Dynamic Mongoose, в ході яких екіпажі блоку вчилися боротьбі з підводними човнами потенційного противника, повідомляють ЗМІ. Маневри подібного роду стають все важливішим, якщо врахувати зрослі агресивні маневри російських підводних човнів при тому, що навіть кілька субмарин, що прорвалися до узбережжя США, можуть представляти серйозну загрозу.

Під час навчань в районі Ісландії есмінець ВМС США USS Roosevelt, а також ще чотири надводних корабля по черзі полювали і йшли від переслідування і атак п’яти американських підводних човнів.

 

Зі слів командира підводного човна USS Indiana Девіда Грогана, «взаємодіють з іншими елементами з’єднання, які можуть забезпечити швидке реагування і широке охоплення території».

Командир USS Roosevelt капітан Райан Кендалл повідомив, що Dynamic Mongoose  дозволив ВМС провести тренування в реальних умовах протягом тривалого часу.

Під час навчань  американські і французькі літаки здійснювати польоти в район маневрів з Ісландії, а британські – з Шотландії. При цьому екіпажам кораблів доводилося враховувати непрості погодні умови на морі, в той час як пілоти вертольотів вчилися перебувати в повітрі протягом тривалих періодів часу.

«Зазвичай в рамках навчального сценарію цей період становить від двох до трьох годин, – пояснив Кендалл. – Зараз же мова йшла про дії протягом 12 або 22 годин поспіль ».

За словами капітана, в ході маневрів підводного човна також активно користувалися особливостями «навколишнього середовища, температурою води, рівнем її солоності, глибиною і рельєфом дна», щоб уникнути переслідування або знайти укриття з подальшим заняттям вигідної позиції для атаки.

З огляду на, що російські морські та підводні маневри стають все більш агресивнішими, ВМС США почали виділяти більше часу і ресурсів на боротьбу з ними.

«Найважливіша мета цих операцій – це боротьба з підводними човнами. По суті, мова йде в основному про пошук російських підводних човнів, що виходять зі своїх баз на Кольському півострові», – заявив з цього приводу старший науковий співробітник Гудзонівського інституту Брайан Кларк.

 

За часів холодної війни Фареро-Ісландська кордон грав роль пляшкового горлечка, через яке радянський флот потрапляв в Атлантику. У тому випадку якщо в бойовій обстановці російський підводний човен зможе через нього прорватися, то вона поставить під загрозу комунікації між Європою і США.

«США всерйоз побоюються, що якщо навіть всього лише пара російських АПЛ прорветься через Фареро-Ісландська кордон, то потім вони зможуть просто плавати по Атлантиці, поки їм не вдасться вистежити американський підводний човен з балістичними ракетами на борту, або ж вони можуть загрожувати американському узбережжю», – додав Кларк.

За його словами, Dynamic Mongoose наочно демонструє дисбаланс сил. «Кожен раз, коли росіяни відправляють через Фареро-Ісландська кордон АПЛ, ми відправляємо за нею десяток літаків або кораблів. Так що ВМС просто не здатні вести боротьбу з підводними човнами в будь-яких масштабах », – повідомив експерт.

Тим часом, в навчаннях взяли участь всього п’ять підводних човнів, проте Росія може зібрати набагато численніше з’єднання. Наприклад, у жовтні 2020 року Північний флот РФ, за деякими даними, відправив у Атлантику 10 підводних човнів.

 

«Ці підводні човни дуже важко вистежити, якщо тільки ними не займатися один з наших підводних човнів», – підсумував Кларк, додавши, що для ефективного виконання цього завдання НАТО не володіє достатньою кількістю підводних човнів.