Як відомо, ще у пам’ятному 2014 році – на початку АТО, була запроваджена програма першочергового отримання учасниками бойових дій земельних наділів. За період 2014-2022 рік цією програмою встигли скористуватися більше 200 тисяч ветеранів російсько-української війни.
Але починаючи з лютого 2022 року, з початку повномасштабного вторгнення РФ, ця програма була призупинена.
Не можна, стверджують можновладці в центрі й на місцях, приватизувати землю під час воєнного стану, оголошеного в країні! І це при тому, що все більше і більше ветеранів після поранень та захворювань повертаються до мирного життя – й звертаються до відповідних органів, розраховуючи за справедливістю отримати землю, яку вони й захистили.
На жаль, силою прийнятих законів та постанов, ця можливість зараз для них заблокована.
Тому народний депутат України Сергій Рудик, заступник голови Комітету з питань аграрної та земельної політики подав до Верховної Ради законопроєкт, що має достатньо довгу назву «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації права учасників бойових дій та сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України при відведенні їм земельних ділянок за рахунок земель державної і комунальної власності».
Ось така новина, яка, на перший погляд, дуже мало про що говорить. Особливо, коли не знати, хто такий Сергій Рудик.
На відміну від народних депутатів, які зараз знаходяться в Києві й їздять під час війни на відомі міжнародні курорти, винаходять схеми присвоєння державних коштів чи взагалі звалили за кордон і оголошені в розшук, Сергій знаходиться на фронті. А у вільний час, якщо такий випадає, він пише проєкти законів і подає їх до Верховної Ради.
А тепер щодо самого законопроєкту. Щодо нього Сергій на своїй сторінці у Фейсбуці зазначає:
– Товариство, а ви в курсі, що вже 18 місяців наші військові не можуть отримати земельні наділи сільськогосподарського призначення, посилаючись на воєнний стан? Ніби в 2014-му не було війни! Із початком повномасштабного вторгнення орків механізм виділення земельних ділянок для учасників бойових дій, з незрозумілих для мене і для всіх військових причин, заблокували. А після прийняття в липні закону про оренду земель державної власності на конкурсних засадах – можуть і не поновити. Адже земель, які могли б отримати військові, просто не залишиться фізично.
До сказаного Сергієм слід додати, що в лютому 2022 року, перед початком повномасштабного вторгнення, була маса військових, які не могли отримати землю, починаючи з 2014-го. Так, з 2014 до 2022-го! Протягом восьми років людей, які воювали, та родин, що втратили рідних, не змогли забезпечити законними двома гектарами! А з лютого 2022-го взагалі заблокували право на приватизацію!
– Я пропоную простий і реальний механізм – продовжує депутат, – закріпити за військовими до 20 % ділянок у резервному фонді державних і комунальних земель, і, що не менш важливо, розблокувати процес передачі їх у власність ще під час дії воєнного стану. Іншого реального (наголошую – саме реального!) механізму просто не існує!
Свою думку щодо ситуації з земельними наділами озвучив Руслан Агібалов, депутат Харківської міської ради та голова ГО «Спілка інвалідів-ветеранів АТО «Непереможні»:
– Шановні депутати, ви маєте пам’ятати, що знаходитеся в тилу. І це завдяки воїнам, які перебувають на передовій та є або в найближчому майбутньому стануть ветеранами! Тому депутатський корпус, як Верховної ради, так і місцевих громад, не має права зволікати й повинен якомога швидше та продуктивніше розглядати питання забезпечення ветеранів і землею, й житлом та іншою необхідною допомогою. Кількість поранених, покалічених воїнів уже на сьогоднішній день – величезна! Але війна триває й завтра їх буде в рази більше! І обов’язок держави й територіальних громад підтримувати їх на законодавчому та виконавчому рівнях. Депутати, які з різних причин не потрапили на фронт, повинні продемонструвати, що вони не відсиджуються в теплих кріслах за спинами солдат, а дбають про тих, хто зі зброєю в руках відстоює не лише незалежність, я й факт існування України!..
Проблемну ситуацію, що склалася з оформленням ветеранами земельних ділянок під час війни, прокоментував і підполковник Петро Вітушко, командир з одного штурмових батальйонів, який воює на сході країни, та голова спілки «Національне об’єднання ветеранів війни»:
– Звичайно, що під час активних бойових дій усі питання соціального захисту ветеранів в очах суспільства відходять на другий план. Але маю наголосити, що ветерани не залишаться на війні, багато з них обов’язково повернуться додому. А держава повинна дбати про них уже зараз, приймаючи необхідні законопроєкти, запроваджуючи нові соціальні програми. Можливість безоплатного оформлення земельної ділянки – один із найбільш показових моментів, в якому суспільство й конкретні громади демонструють, що вони піклуються про ветеранів. Адже саме бійці боронять цю землю й, як не крути, а земля ця по праву належить їм та їхнім дітям! Сільське господарство й польові роботи є логічними й зрозумілими кожному українцю. Тому земельна ділянка в післявоєнному майбутньому має перетворювати ветеранів і членів родин загиблих героїв на успішних фермерів!..
Спілка ветеранів АТО закликає народних депутатів пам’ятати свої передвиборчі обіцянки! Не забувати, що учасники бойових дій мають пріоритет над іншими категоріями громадян в отриманні земельних наділів!
А до всіх свідомих громадян багатостраждальної України ветерани звертаються з проханням: долучитися до підписання законопроєкту, поданого Сергієм Рудиком!
Номер картки проєкту в СЕДО – 1305372.
Останній день приєднання – п’ятниця, 8 вересня, включно.
Підтримаємо ініціативу Народного депутата!
Підтримаємо наших воїнів і членів їхніх родин!
Слава Україні!
Автор: Борис Каліта, “НОВА: новини ветеранів”
http:///batko-i-syn-vony-zahynuly-z-riznytseiu-u-dva-tyzhni/