Депутати планують розширити права Нацгвардії – правозахисники рішуче проти

Нацгвардія України може отримати нові повноваження – про це йдеться в законопроєкті №3105, який комітет з питань правоохоронної діяльності ВРУ рекомендує парламенту прийняти за основу.

Зокрема, в документі планується внести зміни до Закону України «Про Національну гвардію» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вказаний законопроєкт, внесений на розгляд ВРУ депутатом від партії «Слуга народу» Максимом Павлюком передбачає адміністративну відповідальність за публічні заклики в будь-якій формі до невиконання розпоряджень або вимог посадової особи Нацгвардії. Крім цього, до переліку осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, додані уповноважені посадові особи НГУ.

Якщо Рада проголосує за законопроєкт, то військовослужбовці Нацгвардії також зможуть на законних підставах проводити особистий огляд та огляд речей, вилучати певні типи зброї та бойові припаси.

Окрім цього, НГУ буде дозволено застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.

Низка правозахисних організацій України вже висловилася проти законопроєкту №3105 як такого, що може призвести до надмірного обмеження прав та свобод людини. Так, на сторінці Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) в Фейсбук з’явилася відкрита заява з цього приводу.

 

 

Правозахисники наголошують, що цей законопроект є особливо небезпечним в Україні, яка не має сталої демократії. Окрім того, з огляду на значну кількість поліцейських на душу населення, правозахисники вважають неприпустимим надавати додаткові поліцейські функції нацгвардійцям.

Схожу думку у своєму Фейсбук висловив і Голова Комітету по наближенню системи адвокатури України до європейських стандартів Національної асоціації адвокатів України Олександр Дульський. За його словами, такого не може і не має бути у демократичній державі, адже в країні немає ні воєнного, ні надзвичайного стану.

Адвокат зазначив, що проводити особистий огляд, огляд речей поза кримінальним процесом та провадженнями у справах про адміністративні правопорушення – заборонено. Закон дозволяє лише поверхневу перевірку, яка є превентивним поліцейським заходом і лише тоді, коли людина справді викликає підозри.

«Нагадаю про ст. 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року, відповідно до якої ніхто не повинен зазнавати свавільного чи незаконного втручання в його особисте і сімейне життя, посягань на недоторканність його житла або таємницю його кореспонденції чи незаконних посягань на його честь і репутацію. Зрештою, є Конституція України, де чітко прописано, що недоторканність людини в нашій державі має найвищу соціальну цінність, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Окрім цього, існує ще певна сукупність міжнародних правових актів, які наша держава свого часу ратифікувала і зобов’язана дотримуватися. Невже зараз в Україні є така гостра необхідність посилити функції Національної гвардії, що влада готова свідомо піти на порушення цілої низки норм та законів, що захищають наші з вами права та свободи? Чи розуміють ті, хто виступає з такими ініціативами, що закрити цю «скриньку» буде значно складніше, якщо не сказати – неможливо?», – прокоментував законопроєкт  Олександр Дульський.

Нагадаємо, раніше Президент України Володимир Зеленський виступив з ініціативою підпорядкувати Нацгвардію главі держави, вивівши її з управління МВС.

Відповідний законопроєкт №1007 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності Національної гвардії України», був розміщений  на сайті Верховної Ради, але потім його зняли з голосування.

 

Олена Шаріпова