Чим САУ «Дана» краща за САУ «Богдана»

Самохідна гармата-гаубиця vz.77 «Дана» — колісна самохідна гаубиця, із гарматою калібру 152 мм. Гаубиця встановлена на шасі Tatra 813 з колісною формулою 8×8. Була розроблена в 70-х роках 20 століття в колишній Чехословаччині. Назва DANA походить від «dělo automobilní nabíjené automaticky», що перекладається як «автомобільна гармата з автоматичною зарядкою».

 

СРСР придбав кілька десятків таких бойових машин, але у військах їх так і не побачили. Поляки прийняли її на озброєння і майже 30 років експлуатували без особливих претензій. І тільки зовсім недавно поставили її на зберігання. Також партію САУ «Дана» купила Лівія, а після розпаду Союзу – ще Грузія та Азербайджан. Як бачимо, «Дану» брали на озброєння країни, які в різний час вели або ведуть бойові дії. Звісно, вони могли придбати радянські артилерійські системи точно такого ж калібру. Але не зробили цього, а вирішили придбати саме чеську гармату.

 

Польська САУ «Дана», 2007 рік

Ствол

Незважаючи на те, що ми використовували польський досвід створення аналогічної артсистеми, робота над ним далека від завершення. Відомо, що вже був розрив затвора гармати при пострілі. Це нагадує історію з вітчизняними мінометними стволами, до речі, вже прийнятих на озброєння мінометів «Молот». Допустити таких ситуацій з вітчизняним стволом «Богдани» (розробник Краматорський завод важкого верстатобудування) не можна – це її поховає. Жодного повідомлення про розрив ствола «Дани» при стрільбі немає в доступному інформаційному просторі.

 

Батарея чеських САУ на навчаннях Combined Resolve, 2013 рік

Снаряд

Можна впевнено сказати, що в абсолютному розумінні його ще немає. Використання зразків, які є на сьогодні, просто небезпечне.

 

При проведенні дослідних стрільб з «Богдани» в цьому році при пострілі снаряд нештатно стикнувся (вдарився) з дульним гальмом, був пошкоджений, при цьому звів детонатора і снаряд розірвався менш ніж за сотню метрів від гармати.

 

Це наслідок його непродуманої балістики в каналі ствола або якості виготовлення. Крім того, сталь, з якої вітчизняний снаряд виготовлявся, Центральної заводської лабораторії ДП «Завод ім. Малишева» (Протокол від 30.07.2020 р) визнана такою, що за складом металу не відповідає вимогам до сталей, які використовуються при виготовленні осколково-фугасних снарядів.

 

Щоб було зрозуміліше, про що йдеться, невелике пояснення. Наш снаряд при розриві дає кілька десятків осколків (деякі розміром в четвертину снаряду). А такий снаряд повинен давати кілька тисяч осколків! Забійним вважається осколок вагою більше 5 грам. Таким чином, ймовірність осколкового ураження групи цілей вітчизняним снарядом мізерно мала. Тоді навіщо стріляти на 40 чи 50 кілометрів (як заявлено в ТТХ «Богдани») не доведеним до необхідної якості снарядом? «Дана» стріляє на 20 км, і результати прекрасні – з досвіду застосування її азербайджанської армією.

 

САУ «Дана» висуваються в зону вірмено-азербайджанського конфлікту, жовтень 2020

Автомат заряджання

Цей механізм займає багато місця на базовій машині комплексу і відіграє важливу роль в забезпеченні заданої скорострільності зброї.

Але при гарматі перевозиться всього 10 (десять) пострілів! Хто знайомий з видами артилерійського вогню, знає, що автоматичне заряджання 10 пострілів не забезпечить виконання деяких завдань вогневого ураження.

 

Наприклад, ведення рухомого загороджувального вогню (РЗВ), коли необхідне створення суцільної вогневої завіси на декількох рубежах. Не кажучи вже про ведення подвійної РЗВ.

 

10 пострілів – це мізерно мало. У той же час «Дана» має боєкомплект майже 60 пострілів. Відчувається різниця?

 

Кілька слів про скорострільність. Автомат заряджання «Богдани» забезпечує 4-6 пострілів в хвилину, а «Дани» – до 9 пострілів. При цьому «Дана» в режимі ручного заряджання робить 4 постріли, як «Богдана» в автоматичному. І тут різниця теж бентежить.

 

«Дана-М2» на виставці «Зброя та безпека — 2018» у Києві

Автомобільна база

 «Татра», на базі якої виконана «Дана», експлуатується близько сорока років, повністю відповідає вимогам, що пред’являються.

 

Автомобільна база «Богдани» у виконанні «КрАЗ» тільки на порозі випробувань. І це стосується не тільки колісної бази.

 

Як поведе себе чотиридверна кабіна з тонкого металу, якщо гармата зробить в безпосередній близькості пострілів двадцять – тридцять поспіль? А кожен постріл – це вибух зовсім недалеко. Ніхто зараз сказати не може.

 

Не виглядає перевагою «Богдани» й те, що запас ходу у неї 300 км по пересіченій місцевості, а у «Дани» – 600 км.

 

«Дана-М2» на виставці IDET/PYROS/ISET 2019 у Брно

Контракт з чеською фірмою Excalibur Army на постачання 66 самохідних артилерійських систем «ДАНА М2» компанією «Укрспецекспорт» був укладений в листопаді 2018 року. Станом на 2020 рік замовник – Міністерство оборони України, зменшило кількість запланованих до закупівлі САУ до 26 одиниць. Попри це, за домовленістю з Виробником їх ціна залишається незмінною. При цьому окремо наголошувалось – контракт передбачає постачання систем нового виробництва, які не були у використанні. В листопаді 2020 року пресслужба Державної компанії «Укрспецекспорт» повідомила, що у Чехії на підприємстві Excalibur Army spol. s.r.o. вже виготовляють САУ Dana-M2 для України. Окрім придбання артилерійських установок також замовлено спеціальні боєприпаси зі збільшеною дальністю стрільби до 25,5 км типу DN1CZ.

 

Самохідна гаубиця «ДАНА М2» має збільшену майже в півтора рази дальність стрільби звичайними та реактивними снарядами, збільшену швидкострільність (5 пострілів на хвилину), обладнана автоматизованою системою заряджання, має кращі показники мобільності та значно більший «возимий» боєкомплект (40 пострілів). Швидкість руху САУ до 80 км на годину. Екіпаж САУ знаходиться у броньованій кабіні.

 

За матеріалами milnavigator.com.ua та wikipedia.org

 

Читайте також: