Бойові танки армій світу: хто і що поліпшує

В останні десятиліття в розвинених країнах активізувалися процеси зі створення принципово нових танків, але, незважаючи на це, основою бронетанкових військ як і раніше залишаються машини третього післявоєнного покоління. Основні бойові танки регулярно проходять модернізацію з впровадженням сучасних рішень і компонентів, що дозволяє підтримувати їх характеристики на високому рівні, який відповідає сучасним викликам.

 

M1Abrams

 

Американський танк M1Abrams надійшов на озброєння майже 40 років тому, і за минулий час мало місце кілька великих і принципових модернізацій. Останній варіант оновленого «Абрамса» раніше позначався як M1A2 SEP v.3, а тепер носить індекс M1A2C. Не так давно почалася серійна модернізація техніки за цим проектом.

Проект SEP v.3 пропонував заходи щодо посилення захисту та підвищення живучості. З цією метою на башту і на днище встановлюються додаткові блоки броні. Інші елементи лобової і бортової проекцій прикриваються динамічним захистом ARAT (Abrams Reactive Armor Tile); весь танк охороняє активний захист Trophy. З досвіду експлуатації попередніх модифікацій допоміжну силову установку прибрали в моторний відсік, під захист броні. Експлуатаційні характеристики підвищуються за рахунок діагностичної системи VHMS (Vehicle Health Management System).

 

Головне озброєння залишилося без змін, але отримало поліпшену систему управління вогнем. Під заміну пішли тепловізійні прилади та частина іншої електроніки.

За результатами останньої модернізації M1A2 додає у вазі і втрачає в рухливості, але отримує посилений захист і поліпшену живучість. Серійна модернізація вже запущена, M1A2C поки випускаються тільки для армії США.

 

Оновлений «Леопард»

 

Протягом усієї своєї історії німецький танк Leopard 2 регулярно проходив модернізації з тими чи іншими нововведеннями. У 2019 почалися поставки машин, серійно оновлених за проектом Leopard 2A7V. Модернізація мала забезпечити приріст тактико-технічних і економічних характеристик.

У частині захисту новий Leopard 2A7V відрізняється від попереднього «2A7» посиленим протимінним захистом і маскувальним покриттям Saab Barracuda. Для більшої зручності танкістів, використовується система клімат-контролю.

 

Танки модифікацій «2A6» і «2A7» в ході модернізації повинні зберегти 120-мм гладкоствольну гармату. У боєкомплект вводяться нові снаряди, в т.ч. осколковий боєприпас з програмованим детонатором.

У частині характеристик новітній Leopard 2A7V відповідає попередній модифікації «2A7», але при цьому отримує ряд нових засобів. Такі нововведення в основному вдосконалюють бойові якості техніки і приводять їх у відповідність до сучасних вимог. Поки що модернізацію до «2A7V» проходять лише німецькі танки; є також аналогічне замовлення від Данії.

 

«99» з КНР

 

З початку століття в Китаї будуються танки «Тип 99» різних модифікацій. Найбільш досконалою є «99A», однак і вона вже дійшла до необхідності модернізації. Згідно з даними з відкритих джерел, в десятих роках в КНР були створені проекти модернізації «Тип 99A1» і «Тип 99A2» з різними нововведеннями.

 

Основним напрямком розвитку є посилення захисту, в першу чергу лобової проекції. Спочатку ввели оновлений і вдосконалений лоб корпусу, потім впровадили різні варіанти динамічного захисту. Останні модифікації мають ДЗ вбудованого типу. Найважливішою особливістю танка є лазерна система оптичного придушення. За допомогою лазера високої потужності здійснюється враження оптики або органів зору противника.

В ході всіх модернізацій «Тип 99» зберіг 125-мм гармату, яка може використовувати неліцензійні копії російських снарядів і постріли власної розробки. Збережений комплекс керованого озброєння. В останніх проектах модернізації «Тип 99» отримав комбіновані приціли та іншу сучасну апаратуру.

 

Ізраїльська «Меркава»

 

У найближчі роки Армія оборони Ізраїлю продовжить експлуатацію моделей «Меркава Mk IV», і цю техніку чекає нова модернізація, яка отримала назву «Барак» («Блискавка»). Основна увага приділяється оновленню бортової електроніки, що дозволить забезпечити зростання ключових характеристик.

Броня танка “Меркава Mk IV Барак» не зміниться і відповідатиме базовому проекту. Безпеку екіпажу пропонується підвищити за рахунок нових засобів огляду. Командиру більше не буде потрібно вести спостереження через відкритий люк, що на протязі багатьох років було серйозною проблемою.

 

На борту «Меркава Mk IV» останніх модифікацій є 46 комп’ютерів і обчислювальних систем різного призначення. «Барак» також отримує т.зв. комп’ютер завдань з елементами штучного інтелекту. Він буде приймати дані про навколишнє оточення від датчиків і від інших машин, обробляти їх і видавати готову інформацію командиру. За рахунок «комп’ютера завдань» планується підвищити швидкість виявлення і впізнання цілей, вироблення даних для вогню і т.д. Крім того, він знизить навантаження на командира.

Основним засобом спостереження для екіпажу стане система IronVision. Вона включає набір камер зовні танка, прилади обробки сигналу і нашоломні монітори екіпажу. З її допомогою танкісти зможуть буквально дивитися крізь броню. Модернізації піддаються робочі місця танкістів. Впроваджуються нові системи, що спрощують водіння. Спроститься і підготовка танкістів. Для цього передбачається режим «віртуальної реальності», в якому комп’ютери імітуватимуть бойову обстановку і видаватимуть на пульти екіпажу відповідну картинку і дані.

Реальні результати проекту «Барак» з’являться пізніше. Оновлений танк візьмуть на озброєння тільки в 2021 році і тоді ж розгорнеться модернізація наявних машин.

 

Тенденції розвитку та український контекст

 

Поки головним бойовим танком в ЗСУ залишається глибока модернізація розробки 30-річної давності – Т-64БВ. Попри вік, нарікань від українських танкістів машина майже не має (ми про це вже писали), особливо якщо порівнювати з тим, що має на озброєнні ворог. Має Україна і куди більш досконалу бойову машину, яка не поступається світовим аналогам і має переспективи модернізації – БМ «Оплот». Але на її масове виробництво (не кажучи про вдосконалення) для наших збройних частин, держава уже понад 10 років не може знайти кошти.

 

Ось що про «Оплоти» говорить механік-водій, старший лейтенант Денис Марченко, який кілька років поспіль тестує ці бойові машини:

«Цей танк за своїми характеристиками дійсно перевищує БМ “Булат”, який нині знаходиться на озброєнні наших бригад. Легкість керування вражає, і навіть нагадує управління легковиком. 

Танк має високі характеристики за всіма напрямками. По-перше, – захист. Конструкція танка убезпечує його від усіх сучасних боєприпасів калібру як 125 мм, так і 120 мм (включаючи і найсучасніші тандемні боєприпаси, наприклад, РПГ). У цьому разі відстань не має значення. При випробуванні танка на міцність (лобова проекція, башта, борти) не було жодного ураження. По-друге, – вогневі можливості. Конструктори дали «Оплоту» все, аби командир через панораму мав круговий огляд. Забезпечили дистанційне управління зенітною установкою. Командир та навідник в «Оплоту» мають рівні вогневі можливості. Їхні робочі місця облаштовані прицільними комплексами, які забезпечують стрільбу як удень, так і вночі на великі відстані, при цьому передача управління від одного до другого є миттєвою. Після того, як була застосована панорама та тепловізійний приціл (тепловізійні камери є і в командира, і в навідника), вдалося довести умови ведення стрільби до найкращих іноземних зразків».

Таким чином, танки третього покоління залишаються актуальними і зберігають своє місце в бронетанкових військах. Провідні танкобудівні держави продовжують розвивати свою техніку і приводити її у відповідність до актуальних вимог. При цьому спостерігаються як загальні тенденції, так і унікальні рішення.

Майже всі розглянуті моделі в ході модернізації отримують додаткові засоби захисту. Це пов’язано з досвідом локальних конфліктів останніх десятиліть, що показали і підтвердили певні проблеми зі стійкістю і живучістю танків. Для підвищення цих параметрів впроваджуються нові блоки броні, вдосконалюється комплекти динамічного та активного захисту.

 

Андрій Артюх, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС