Безкоштовний відпочинок для ветеранів: психологічна реабілітація на курорті у санаторії

Пропонуємо трохи відволіктися від новин про пандемію і незручностей, через встановлені обмеження, та поміркувати про життя після карантину. Все колись закінчується. Не коронавірусом єдиним…

 

Пільговий відпочинок для АТОвців ніхто не відміняв

 

Попри те, що пік епідемії в Україні очікується найближчими днями, варто з оптимізмом дивитися на майбутнє і сподіватися на краще. Тим більше, що урядовці говорять про поступове послаблення карантину з початку травня, а у Європі вже почали потроху скасовують введені обмеження та заборони. Після довгого перебування у жорсткому карантині багато хто з наших громадян буде потребувати психологічної реабілітації. У АТОвців є законна можливість отримати її безкоштовно та ще й у зручних санаторних умовах. Не всі про це знають, хтось забув, а дехто вважає, що потрапити на такий відпочинок занадто складно. Насправді отримати путівку для проходження психологічної реабілітації для ветерана АТО (ООС) дуже просто! Далі про те, як це зробити, і скільки це забере вашого часу та зусиль?

 

На відміну від санаторно-курортного лікування, для проходження якого потрібні відповідні захворювання та довідки з лікарні, для направлення на психологічну реабілітацію нічого такого не передбачено. Учаснику антитерористичної операції чи постраждалому учаснику Революції Гідності достатньо лише звернутися до районного (міського) управління соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання і написати заяву, до якої додати лише 4 ксерокопії: свого паспорту, ідентифікаційного коду, посвідчення учасника бойових дій (або посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни) та довідки про безпосередню участь в АТО. І все!!! Тобто, витративши 15 хвилин можна отримати абсолютно безкоштовний відпочинок з гарним харчуванням у санаторії протягом 18 днів!

Зауважимо, що психологічна реабілітація від санаторно-курортного лікування відрізняється лише тим, що під час її проходження надаються послуги з психологічної діагностики, просвіти, консультування та супроводження. Можуть надаватися також деякі оздоровчі, фізкультурно-спортивні та санаторно-курортні послуги, а от лікування хвороб в ході її проведення не передбачено. 

 

 

Які курорти та що за санаторії?

 

В Міністерстві соціальної політики України повідомляють, що цього року продовжена реалізація державної бюджетної програми «Заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях». Поки про обмеження фінансування цієї програми нічого не чути, то ж будемо сподіватися що заходи економії її не зачеплять. Послуги з психологічної реабілітації для АТОвців у різних областях та районах надають різні заклади, які виграли відповідні тендери, оголошені на системі електронних закупівель ProZorro. Серед них є санаторії на Півдні України: «Орізонт» у селі Сергіївка Одеської області, «Борисфен» в місті Очаків, «Клінічний санаторій ім. Горького» в Одесі, санаторій «Авангард» у місті Немирів на Вінниччині та зазвичай до них додають ще місцеві санаторії в областях. Список оздоровчих закладів, у яких можна пройти психологічну реабілітацію, ветерану надають в управлінні соцзахисту і він самостійно обирає той, де хотів би відпочити та дату заїзду. Перед тим, як визначитися, варто подивитися інформацію щодо них в Інтернеті, а можна і зателефонувати для отримання відповідей на питання, що цікавлять. Інколи санаторії, які знаходяться біля моря, обмежують приймання ветеранів на психологічну реабілітацію в розпал курортного сезону. Витрати на проїзд до місця проходження реабілітації та назад мають компенсувати на підставі проїзних документів.

 

Звертаємо увагу на те, що проходження психологічної реабілітації жодним чином не обмежує права ветерана на санаторно-курортне лікування. Тобто щорічно можна отримувати і перше, і друге. І варто не баритися, бо кількість путівок обмежена! Зауважимо, що в умовах карантину отримати всю необхідну інформацію в управліннях соцзахисту можна за телефоном, або на сайтах чи через електронні звернення. Наразі ці установи безпосереднього прийому громадян не проводять.

 

Про санаторно-курортне лікування та послуги з оздоровлення

 

Учасники бойових дій також мають право на щорічне санаторно-курортне лікування терміном до 21 дня. Отримання цих путівок вимагає трохи більше зусиль та документів, ніж на проходження психологічної реабілітації. Зокрема, потрібна медична довідка за формою №070/о. Більш детальну інформацію щодо документів та про наявності пільгових путівок можна дізнатися в управліннях соцзахисту за місцем проживання. А от військовим пенсіонерам за санаторно-курортними путівками треба звертатися до військкоматів за місцем перебування на обліку.

 

На додаток до цих загальнодержавних можливостей для відпочинку ветеранів в багатьох областях прийняті місцеві програми оздоровлення учасників АТО (ООС) за рахунок коштів власних бюджетів. Зокрема, в Полтавській області така програма діє з 2015 року. Відповідно до неї демобілізовані військовослужбовці, які проходили службу в районах проведення АТО та члени їх сімей (дружина/чоловік та неповнолітні діти) можуть бути направлені до санаторно-курортних закладів області для відпочинку та оздоровлення коштом місцевого бюджету. Тобто ветеран разом із сім’єю може безкоштовно відпочити та отримати лікувальні послуги у санаторії протягом 12 днів. Минулого року автор скористався такою можливістю і разом з дружиною відпочивав у всім тепер відомому Медичному центрі «Нові Санжари» Національної гвардії України. Відпочинок в цілому сподобався і все було абсолютно безкоштовно. Оформленням таких путівок в Полтавській області займаються міські (районні) Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.  Схожі місцеві програми оздоровлення учасників АТО можуть бути й в інших регіонах. Дізнатися про них можна звернувшись до департаментів (управлінь, відділів) соціального захисту населення за місцем проживання, а поки діють карантинні обмеження – на їх сайтах.

 

У Мінветеранів тримають оборону

 

Наше видання намагалося отримати інформацію в Міністерстві у справах ветеранів України щодо продовження в поточному році фінансування державної програми психологічної реабілітації учасників АТО у санаторних закладах України, орієнтовних строків поновлення проходження психологічної реабілітації та того, як бути тим ветеранам, строки психологічної реабілітації яких співпали з карантином? Чиновники міністерства, яким ми телефонували, перенаправляли нас один до одного і врешті порадили надіслати офіційний запит на ім’я міністра для отримання відповіді на поставлені питання. Здавалось би така проста справа, а стільки складнощів. Хоча, можливо в міністерстві й самі чиновники не до кінця знають та розуміють що і як буде далі, і тому намагаються сховатися за внутрішніми правилами та порядком роботи зі ЗМІ.

На зазначені питання нам погодилася відповісти член Ради Ветеранів при Мінветеранів Тетяна Тимошенко, яка на громадських засадах займається питаннями психологічної та фізичної реабілітації учасників АТО (ООС). За її словами, фінансування програми буде продовжене, хоча в міністерстві є побоювання щодо того, чи встигнуть через карантин використати виділенні кошти на проходження психологічної реабілітації ветеранів. Коли саме санаторії та інші заклади поновлять прийом ветеранів залежить від епідеміологічної ситуації та термінами зняття введених карантинних закладів.

 

«Психологічну реабілітацію в стаціонарних умовах надають не тільки санаторії, а й інші заклади. Наприклад, госпіталь ветеранів війни «Лісова поляна», що під Києвом. У нових умовах ставиться питання щодо запровадження такої допомоги амбулаторно та в режимі он-лайн. Взагалі то це вже давно практикується в Україні, але я маю на увазі введення цих компонентів в рамках державної програми психологічної реабілітації учасників АТО (ООС). Для цього потрібно внести зміни у відповідні нормативні документи, про що ми будемо говорити з новим міністром», – пояснила Тетяна Тимошенко. 

В понеділок, 13 квітня, Верховна Рада ухвалила зміни до державного бюджету України на 2020 рік. Відповідно до нової редакції у поточному році на заходи із психологічної реабілітації, професійної адаптації та забезпечення санаторно-курортним лікуванням учасників АТО/ООС та постраждалих учасників Революції Гідності передбачено 246 млн грн. Це дасть можливість пройти психологічну реабілітацію близько 6 тисячам ветеранів, професійну адаптацію – майже 4 тисячам, а санаторно-курортне лікуванням – понад 8 тисячам ветеранів.

Отже, сподіваємось на те, що карантинні заходи невдовзі послаблять і віримо, що якихось нових форс-мажорних обставин, які завадять відпочинку ветеранів, більше не наступить. Тож починаємо планувати свій відпочинок.

Минулого тижня у статті щодо грошової допомоги замість пільгового виділення земельної ділянки під забудову ми проаналізували переваги та правові наслідки реалізації місцевих програм у Львові та Черкасах по виплатам учасникам АТО (ООС) грошей замість земельної ділянки.         Прочитати про це можна за посиланням:«ЩО КРАЩЕ ДЛЯ ВЕТЕРАНА – ЗЕМЕЛЬНА ДІЛЯНКА ПІД ЗАБУДОВУ ЧИ 100 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ?» 

 

Віктор КРУК