БЕЗКОШТОВНІ ЛІКИ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ: ЯК СКОРИСТАТИСЯ СВОЇМ ПРАВОМ?

 В Україні певні категорії населення можуть отримувати безоплатно або купувати за пільговою ціною лікарські засоби за двома державними програмами, а в деяких містах навіть за трьома. Зокрема, це стосується учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Які саме лікарські засоби вони можуть отримати безкоштовно або зі знижкою та як їх отримати?

 

ДВЕРІ ВІДЧИНЯЮТЬ ЛИШЕ ТОМУ, ХТО В НИХ СТУКАЄ

 

 В українському законодавстві для ветеранів війни передбачено досить багато пільг частина з яких або застарілі (на кшталт позачергового встановлення квартирних телефонів), або фактично не діють (наприклад – одержання позики на будівництво). Досить часто до таких відносять і право на «безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів», передбачене пунктом 1 статті 12 (для учасників бойових дій) та пунктом 1 статті 13 (для осіб з інвалідністю внаслідок війни) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Мало хто з ветеранів війни користується цим правом, а більшість з них твердо переконані, що зазначена норма законодавства є суто декларативною, а добитися її виконання від нашої держави нереально. Чи це насправді так? Як можна отримати ліки безкоштовно і що робити, якщо вам відказують у їх наданні? Спробуємо розібратися у цьому питанні.

 

ЗА ДЕРЖАВНОЮ ПРОГРАМОЮ

 

 Окрім прямих законодавчих норм, право на безоплатне отримання ліків регулюється іншими нормативними документами та забезпечується через певні програми, які фінансуються з державного або місцевих бюджетів. Головним з таких документів є постанова Кабінету міністрів України від 17.08.1998 р. №1303 (з останніми змінами від 18.11.2020 р.) «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань». Ознайомитись з нею можна за посиланням – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1303-98-п#Text

 

 У цій постанові перераховується 10 груп населення у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Серед них: учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни, ветерани військової служби, органів внутрішніх справ та інших силових структур, «чорнобильці», діти віком до трьох років.

 

1

 Деяким групам населення лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно лише у разі, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу їх сім’ї в розрахунку на одну особу не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (2940 грн в місяць). Іншим – з оплатою 50% вартості. Проте, ветеранів війни це не стосується.

 

 А от що варто знати ветеранам – це для лікування яких захворювань за цією програмою ліки відпускаються безоплатно. Постановою Кабміну визначені 35 їх видів. Серед них: онкологічні та гематологічні захворювання, діабет, ревматизм, артрит, хронічні захворювання шкіри, туберкульоз, епілепсія, дизентерія, бронхіальна астма, міопатія, міастенія, хвороба Бехтерєва, хвороба Паркінсона, інфаркт міокарду (перші шість місяців), дитячий церебральний параліч, СНІД, післяопераційний гіпотиреоз та інші, які вказані у додатку 2 до Постанови.

 

ЩЕ ОДНА ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА – «ДОСТУПНІ ЛІКИ»

 

 Друга державна програма «Доступні ліки», яку в Україні запровадили у 2017 році, дає можливість купувати лікарські засоби за пільговою ціною, а деякі навіть отримати безоплатно. Щоправда, перелік захворювань, для лікування яких лікар може виписати пільговий рецепт за цією програмою значно менший. Це: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма та цукровий діабет ІІ типу. На сьогодні в програмі «Доступні ліки» 264 лікарські засоби 85 з яких пацієнт може отримати безоплатно. Дізнатись, які саме ліки повністю безоплатні, а які – з доплатою, можна на сайті НСЗУ у вкладці «Доступні ліки» за посиланням – https://bit.ly/38Ws5DC.

 

 За повідомленням Національної служби здоров’я України цією програмою скористалися вже майже 2,5 млн пацієнтів. Лише цього року за програмою «Доступні ліки»  в Україні виписали 12 млн рецептів. Зауважимо, що з минулого року паперовий рецепт за цією програмою замінили електронним. Користувачі програми отримують від свого лікаря номер рецепта та код підтвердження у вигляді смс.

 

 Як пояснив головний спеціаліст з лікувальної роботи управління охорони здоров’я виконкому Кременчуцької міської ради Андрій Мазур, виписка рецептів за обома цими державними програмами проводиться в межах їх бюджетного фінансування. Тому можуть виникнути певні обмеження, пов’язані з цим. Втім, у багатьох містах України ветерани війни на додаток до цих двох урядових програм при купівлі лікарських засобів можуть скористатися ще й місцевими програмами.

 

МІСЦЕВІ ПРОГРАМИ ДОСТУПНОСТІ ЛІКІВ

 

 У Кременчуці Полтавської області з 2016 року діє комплексна міська програма «Доступна аптека». Її основне завдання – зменшити вартість медикаментів, розширити їх асортимент та аптечну мережу у віддалених районах міста. З цією метою був підписаний Меморандум про співпрацю між міською владою та керівниками аптечних закладів усіх форм власності, згідно з яким націнка на лікарські засоби соціально-орієнтовного переліку в аптеках, розташованих в медичних закладах, не може перевищувати 10%. Був узгоджений перелік таких засобів з 54 найменувань, серед яких є антибіотики, знеболюючи, протизапальні, відхаркувальні, ферменти, неврологічні тощо. А на інші лікарські засоби та вироби націнка визначена на рівні 20%.

 

 У рамках цієї програми 9-ти пільговим категоріям, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та дітям віком до 6-ти років надана можливість придбати життєво необхідні ліки за півціни (інші 50% відшкодовуються з міського бюджету). Щоправда їх перелік трохи менший – лише 37 найменувань. Головний спеціаліст з лікувальної роботи управління охорони здоров’я Кременчука Андрій Мазур наголосив, що за чотири роки дії цієї програми пільговики отримали понад 130 тис. рецептів, за які з міського бюджету було відшкодовано понад 4,4 млн грн. Лише за перше півріччя 2020 року виписано понад 14 тисяч таких рецептів, при середній вартості кожного – 53 грн. За його словами отримати безоплатні ліки можна і за іншими міськими програмами, зокрема – цільовою програмою лікування онкологічних та гематологічних захворювань. При лікуванні в онкодиспансері, який є медзакладом обласного підпорядкування, хворі кременчужани коштом цієї програми можуть безоплатно отримати ліки для проходження одного курсу хіміотерапії.

 

 Схожі медичні програми є в багатьох інших містах та регіонах України.

 

ЯК ОТРИМАТИ РЕЦЕПТ НА БЕЗКОШТОВНІ ЛІКИ?

 

 Для того, щоб отримати безкоштовні чи пільгові ліки за будь-якою з цих програм потрібно насамперед отримати рецепт від сімейного лікаря з його особистим підписом та печаткою або електронний рецепт (номер та код підтвердження). Спеціалісти вузького профілю (кардіологи, пульмонологи, неврологи тощо) дають направлення чи виписку з історії хвороби з призначеним лікуванням, на підставі яких саме сімейний лікар виписує пільговий рецепт. Отже, при відвідуванні лікаря обов’язково  повідомте його про те, що маєте право на безкоштовні лікарські засоби та дізнайтеся адреси аптек, де їх можна отримати. Перелік таких аптек є у кожного сімейного лікаря.

 

Алгоритм отримання безкоштовних ліків:

крок 1 – звернутися до свого сімейного лікаря у разі захворювання;

крок 2 – заявити лікарю про право на безоплатний рецепт;

крок 3 – з цим рецептом звернутися до аптеки зі списку, який є у сімейного лікаря.

 

 Учасник АТО з Кременчука майор запасу Юрій Савченко місяць тому трохи прихворів і отримавши від свого сімейного лікаря список пігулок для лікування наголосив на своєму праві на безоплатний рецепт. Отримавши такий документ він звернувся у рекомендовану лікарем аптеку, де йому безкоштовно надали майже всі ліки, що були вписані у рецепт. Таким чином він зекономив близько 300 грн. «Небагато, але якщо в мене є таке право – чому їм не користуватися?», – зауважив ветеран.

 

ЩО РОБИТИ, КОЛИ В АПТЕЦІ ЧИ У ЛІКАРНІ ВІДМОВЛЯЮТЬ У НАДАННІ ЛІКІВ ЗА БЕЗОПЛАТНИМ РЕЦЕПТОМ?

 

 Таке часто буває з аргументацією, що даних ліків немає. Проконтролювати їх наявність можна скориставшись електронними сервісами  http://liky.ua/ або  https://eliky.in.ua/ 

 

 Якщо ж ліки є, а вам їх не видають чи просять за них сплатити, пишіть заяву на ім`я головного лікаря медзакладу або в міське управління охорони здоров`я. Вкажіть свій діагноз та ліки, які вам не вдалося отримати. 

 

 Отже, пільга на безоплатні ліки для ветеранів війни є, вона діє, щоправда, інколи за неї доводиться поборотися. А частіше про неї достатньо просто нагадати лікарю чи відповідним посадовцям.

 

 Інформаційний портал «НОВА – новини ветеранів» щиро бажає вам не хворіти. А якщо вже так сталося, то не надто витрачатися на лікування, користуючись своїм правом на безоплатні ліки.

 

Бережіть себе і своїх рідних!

 

На нашому порталі постійно публікуються матеріали щодо прав та пільг ветеранів війни. Зокрема, щодо права для учасників АТО/ООС на проходження психологічної реабілітації.  Прочитати статтю «Безкоштовний відпочинок для ветеранів: психологічна реабілітація на курорті у санаторії» можна за посиланням – http://nova.net.ua/bezkoshtovnyi-vidpochynok-dlia-veteraniv-psykholohichna-reabilitatsiia-na-kurorti-u-sanatorii/?fbclid=IwAR3X1WAXQG54QjEZfEq2NXoEDt-svV84tY-_mLhaxGU0tWbLHQZ4e4H-xps

 

Віктор КРУК, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”