Афганські військові рятуються від талібів в Таджикистані

  Більше 300 афганських військових перейшли на територію Таджикистану з провінції Бадахшан на тлі захоплення талібами нових територій на півночі Афганістану. Про це повідомляє Таджицька служба Радіо Свобода з посиланням на заяву прикордонної служби.

 

  “… Кілька сіл і прикордонний пост в афганській провінції Бадахшан на північному заході країни були захоплені талібами, і це змусило більше 300 афганських солдатів бігти в район Шамсіддінов Шохін Хатлонської області Таджикистану”, – йдеться в повідомленні. Відзначається, що це третій такий випадок за останні два тижні.

 

  Як повідомлялося, президент США Джо Байден встановив крайній термін для виведення військ з Афганістану 11 вересня. Наступ талібів проходить одночасно з виведенням з Афганістану американських військових, який повинен завершитися до осені. В той же час рух «Талібан» тільки за останні тижні взяв під свій контроль десятки районів в Афганістані.

 

  Таліба́н (в перекладі з арабської – «студенти») — радикальний ісламістський рух сунітського напрямку, що зародився в Афганістані серед пуштунів в 1994 році, керував Ісламським Еміратом Афганістан з 1996 до 2001 року та регіоном Вазиристан на півночі Пакистану із 2004 року. Дипломатично його визнавали три країни: ОАЕ, Пакистан і Саудівська Аравія.

 

  Засновниками руху стали 30 студентів (звідси й назва) мусульманської духовної школи (медресе) міста Кандагар на чолі з муллою Мухамедом Омаром. Характерною рисою талібів є чорні тюрбани та білий одяг. В умовах перманентної війни, яка триває в Афганістані з кінця 70-тих років 20 століття і спалахнула з новою силою після повалення прокомуністичного режиму Мухамеда Наджибули в 1992 році, таліби закликали афганське суспільство до єднання та миру під прапором ісламу.

 

  На підконтрольних територіях Талібан вводить норми шаріату, виконання яких жорстко контролюється. Під заборону потрапили телебачення, комп’ютери, музика, алкоголь, шахи. Об’єктами нападів талібів досить часто стають школи. За 2008 рік у північно-західному регіоні Пакистану Сват таліби знищили більш ніж 150 шкіл.

 

  У США, Канаді, Киргизстані, Таджикистані, Казахстані, РФії та кількох інших країнах рух «Талібан» віднесено до списку терористичних організацій і його діяльність заборонено. З листопада 1999 року проти «Талібану» діють міжнародні санкції ООН за відмову видати терориста Осаму бен Ладена та сприяння в діяльності терористичній організації Аль-Каїда.

 

Нагадуємо: