Озеро Донузлав стало військово-морською базою після 1961 року, коли був проритий 200-метровий канал до Чорного моря. Після поділу Чорноморського флоту база перейшла під контроль України і тут баз базувалися кораблі 5-ї бригади надводних кораблів ВМС України: корвет «Вінниця» (U206), два морських тральщика («Чернігів» (U310) та «Черкаси» (U311), рейдовий тральщик «Генічеськ» (U360), середній десантний корабель «Кіровоград» (U401) та великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський» (U402) та декілька катерів.
Починаючи з 27 лютого 2014 року на території Автономної Республіки Крим починається захоплення влади проросійськими силами та групами російського спецназу у формі без розпізнавальних знаків.
Почалось блокування судів та кораблів українського флоту у Севастополі. 02 березня в селище Новоозерне прибуло чотири КамАЗи з «зеленими чоловічками». Одночасно вихід із затоки Донузлав блокував флагман Чорноморського флоту Росії ракетний крейсер «Москва» у супроводі кораблів забезпечення СФП-183, «Штиль» і «Блискавка». Тоді ж кораблі ВМС України отримали наказ знятися з причалу і розосередитися по Донузлаву.
З метою недопущення виходу українських кораблів до Одеси в ніч з 05 на 06 березня 2014 року на виході з Донузлава росіяни затопили два своїх списаних корабля: великий протичовновий корабель «Очаков» та рятувальне буксирне судно «Шахтар». 07 березня був затоплений ще й пожежний катер БМ-416.
Після 16 березня моряки вимагали від керівництва України чіткого плану подальших дій по евакуації з Донузлава військовослужбовців та членів їх сімей. Однак виконуючий обов’язки Президента України Олександр Турчинов заявив, що Міністерство оборони і Генеральний штаб віддає накази щодо захисту своїх кораблів та підкреслив необхідність вистояти і не допустити подальшого вторгнення Росії в Україну.
19 березня 2014 року ворота штабу Південної військово-морської бази України були знесені бульдозером і штаб перейшов під контроль РФ.
Після цього кораблі «Вінниця», «Костянтин Ольшанський», «Кіровоград», «Черкаси» та «Чернігів» з метою запобігання захоплення вийшли на середину озера Донузлав. 20 березня командир 5-ї бригади надводних кораблів ВМС України Віталій Звягінцев перебіг на бік Росії і віддав наказ усім кораблям причалити до берега. 21 березня «Кіровоград», «Феодосія» і «Чернігів» підійшли до причалу і здалися росіянам.
Пізніше капітани «Кіровограда» Володимир Хромченков, «Феодосії» О.Білий і «Чернігова» Борис Палій перейшли на бік Росії.
Тральщик «Черкаси» 21 березня зробив першу спробу прорватися з Донузлава. Швартовими тросами був зачеплений один із затоплених кораблів і його спробували відтягнути. Але через брак потужності «Черкаси» зробити це не змогли. Командир корабля Юрій Федаш запитував допомоги у тральщика «Чернігів», проте йому було відмовлено.
У цей день з «Черкас» зійшло два офіцери, один мічман і дев’ять чоловік особового складу, натомість на борт піднялися троє моряків з тральщика «Чернігів», які не зрадили присязі.
22 березня корвет «Вінниця» в результаті штурму підняв Андріївський прапор, а його капітан Сергій Заугольніков перейшов на бік Росії.
23 березня рейдовий тральщик «Генічеськ» здійснив спробу виходу з Донузлава, однак був заблокований буксиром Чорноморського флоту РФ.
Наступного дня був захоплений «Костянтин Ольшанський» на якому із штатних 120 осіб екіпажу на борту залишився тільки 21.
Тральщик «Черкаси» зробив теж спробував вискочити з Донузлава, пройшовши між двох затоплених кораблів. Але і йому перегородило шлях буксирне судно, з якого робилися спроби висадитися на «Черкаси».
Захоплення «Черкас» для росіян стало «дєлом чєсті».
Вони задіяли два бойових вертольота Мі-35 та три катера. І наш корабель був захоплений російським спецназом з використанням вогнепальної зброї та світло-шумових гранат. Під час штурму були пошкоджені механізми управління, судно підтягнули до причалу.
На наступний день екіпаж зійшов на берег і відправився на материкову Україну, останнім з корабля зійшов командир Юрій Федаш, після чого з тральщика була зідрана українська символіка. На цьому завершилась епоха українського флоту в Криму.
Більшість команди тральщика повернулись до України.
27 березня 2014 року капітану тральщика «Черкаси» Юрію Федашу було присвоєно звання почесного громадянина міста Черкас, а 24 серпня 2014 року вручений Орден Данила Галицького.
«Останній оплот спротиву: хроніка захоплення росіянами українського тральщика «Черкаси» повний текст статті Михайла Жирохова