21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови

 В Україні Міжнародний день рідної мови відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000-го. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на 30-тій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.

 

 З 6000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, тому ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності людини. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

 

 Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані.

 

 Історія свята бере свій початок в середині 20 століття. Після того, як англійці змушені були підти з півострова Індостан, в 1947 році було утворено Державу Пакистан, яке складалося з двох частин, віддалених один від одного на 1600 кілометрів. Ці регіони хоч і сповідували іслам, але різко відрізнялися культурними звичаями і мали різні мови.

 

Британські володіння на Індійському субконтиненті отримали незалежність в 1947 і 1948 році, перетворившись в чотири держави: Індійський Союз, Союз Бірма (сучасна Мьянма), Домініон Цейлон (сучасна Шрі-Ланка) і Домініон Пакистан, який в 1971 році розділився на дві країни: Пакистан і Бангладеш

 В Західному Пакистані більшість розмовляла мову урду, а в Східному Пакистані, розташованому в дельті річки Ганг – основна маса неасення говорила на бенгальський. Однак в 1948 році уряд Пакистану оголосив урду єдиною офіційною мовою на всій території Пакистану. Рішення уряду викликало невдоволення більшості населення Східного Пакистану. Однак уряд Пакистану не тільки не врахував вимог жителів східних провінцій, а й заборонив демонстрації на підтримку бенгальської мови.

 

 Під час придушення демонстрації студентів в Дацці 21 лютого 1952 року кілька людей загинули. Їх загиьель призвела до масових протестів. В ході протистояння бенгальський мова набула статусу державної (1956 рік).

 

Пям’ятник жертвам боротьби за статус бенґальської мови, встановлений на території університету в Дацці.

На згадку про ці події за рішенням ЮНЕСКО 21 січня відзначається як Міжнародний день рідної мови. Цей день символізує права національних меншин на визнання своєї мови.

 

Нагадуємо: