12 квітня – День пластового руху в Україні

Уперше за 108-річну історію «Пласту» учасники цього масового руху відзначають чергову річницю онлайн водночас у різних куточках України — від Львова до Харкова.

Слово пласт взято як аналог англійського «скаутинг», що перкладається як «розвідка» і походить від назви козаків-пластунів, які пересувалися по-пластунськи – плазом, виконуючи функції розвідників у козацькому війську.

«Пласт»  – це українська скаутська організація, мета якої сприяти всебічному патріотичному самовихованню української молоді на засадах християнської моралі. Він з’явився як аналог скаутського руху 1911 року. 12 квітня 1912 року у Львові вихованці одного із засновників «Пласту» Олександра Тисовського вперше склали Пластову присягу. Саме ця дата відтоді й відзначається. Засновниками організації були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола.

Пластуни відзначилися своєю активною участю у розбудові та захисті своєї держави, були активними учасниками визвольного руху та війн за незалежність УНР та ЗУНР у ХХ столітті й продовжують захищати кордони України на Сході в наш час. За час російсько-української війни загинуло п’ятеро з пластунів: Марко Паславський, Віктор Гурняк, Євген Подолянчук, Микола Гордійчук, Андрій Білик.

Серед відомих вихованців «Пласту» – Любомир Гузар, Богдан Гаврилишин, Любомир Романків, Борис Ґудзяк, Квітка Цісик, Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, Кетрін Винник, Ярослав Ажнюк, Настя Станко, Соломія Бобровська та інші.

Сьогодні «Пласт» — найбільша та найстаріша українська скаутська організація, яка діє у багатьох країнах світу, об’єднуючи пластунів України й української діаспори.

Протягом року пластуни проводять понад 100 виховних таборів різної спеціалізації (летунська, морська, військова, спортивна, мандрівна, виховно-вишкільна). Окрім таборів, відбуваються акції різного спрямування — спортивні змагання спартакіади, змагання з пішого мандрівництва «Стежками героїв» та «Осінній рейд», мистецько-інтелектуальні змагання «Орликіада», Фестиваль пластової творчості «День пластуна», передача Вифлеємського вогню миру й багато іншого.

З початком карантину «Пласт» припинив проводити живі зустрічі, вишколи та інші заняття для молоді. Та це не завадило найбільшій молодіжній організації України й надалі займатися вихованням юнацтва. Пластуни проводять лекції, майстер-класи, ігри в прямому ефірі як для дітей від 2-х років, так і для своїх друзів-волонтерів.

Спілкування в онлайн-режимі різноманітне та цікаве й теми занять, зазвичай, пов’язані з навичками, що здобувають діти на звичайних пластових сходинах (щотижневих заняттях). Наприклад, орієнтування на місцевості, складання наплічника чи в’язання вузлів, а також патріотичне виховання, основи менеджменту чи економіки, екологічне виховання тощо. А для найменших – онлайн-театри та майстер-класи з виготовлення іграшок.

 

 За матеріалами АрміяInform