11 липня лідери НАТО вирішать не лише долю української заявки на приєднання, але й формат української перемоги. На даний момент остаточних домовленостей ще немає, і це насправді добрі новини.
Протягом останнього місяця президент Байден переконував Світ, що Україна не готова до вступу до НАТО, мусить провести низку реформ, і, мовляв, європейські партнери підтримують у цій думці Білий Дім.
Глава МЗС Дмитро Кулеба 10 липня заявив, що партнери погодились зі скасуванням Плану дій щодо членства для України на шляху до вступу в Альянс, на якому раніше наполягав Байден. Скасування ПДЧ скоротить шлях країни до НАТО. Міністр сподівається, що це «найкращий момент, щоб внести ясність щодо запрошення Україні приєднатися до Альянсу”.
Віце-премʼєр Ольга Стефанішина оптимістично вважає, що НАТО може запросити Україну до вступу навіть зараз, під час війни, а завершити процес, коли дозволять обставини.
Фінальні деталі обговорювалися «в останню» хвилину в Лондоні, де 10 липня відбулася зустріч Байдена та премʼєра Британії Ріші Сунака. Очевидно, деякі деталі «дошліфовуватимуться» вже на самому саміті.
Є велика надія, що НАТО нарешті позбудеться свого страху «ескалації конфлікту» та боязні переродження війни Росії проти України на Третю Світову. Коли б цей страх минув ще рік тому, і ЗСУ були б забезпечені всім необхідним озброєнням ще торік, то кремль не мав би такий розкішний подарунок у вигляді 7-8 місяців на переозброєння своїх військ та підготовку ешелонованої оборони.
Курт Волкер розкритикував слова Байдена щодо неготовності України до вступу в НАТО. Колишній спецпредставник Державного департаменту з питань України сказав: “Справа не в тому, що Україна не готова до членства в НАТО. Це НАТО не готове прийняти Україну. І це дасться взнаки”.
Єнс Столтенберг підтримав скасування ПДЧ для вступу України до НАТО. Також Генсек Альянсу розповів про пакет, який буде запропоновано Україні у Вільнюсі. До нього увійдуть три елементи:
- Програма практичної підтримки, щоб наблизити Україну до НАТО.
- Створення Ради Україна-НАТО.
- І, власне, скасування ПДЧ для України.
Однак для обробки пакету ще необхідно узгодити редакцію рішень. Зважаючи на представлений пакет, Столтенберг упевнений, що це буде “чітким сигналом” для України.
Президент України Володимир Зеленський теж візьме участь у саміті НАТО у Вільнюсі, заявив Столтенберг. Судячи зі зміни розкладу та появи в ньому Зеленського, сторони змогли вийти на якісь цікаві домовленості.
http:///u-konhresi-ssha-zanepokoieni-diiamy-ukrainskykh-chynovnykiv/